Cilj 'Roming deklaracije' je snižavanja cena roming data saobraćaja, a predviđa se da će korisnici prve benefite osetiti već krajem sledeće godine
Roming deklaracija između dela telekomunikacionih operatera iz Evropske unije i operatera sa Zapadnog Balkana, danas potpisana u Tirani u okviru samita EU-ZB, ima za cilj snižavanja cena roming data saobraćaja, predviđa da će prve benefite korisnici osetiti već od oktobra 2023, izjavio je za Tanjug u glavnom gradu Albanije generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić.
On je, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, potpisao deklaraciju u ime Telekom Srbija grupe, najvećeg telekomunikacionog operatera na Zapadnom Balkanu.
Dokument, za operatere koji su ga potpisali, kao i za one koji mu u kasnijoj fazi pristupe, će predstavljati jaku osnovu i posvećenost operatera, kako iz EU tako i iz zemalja Zapadnog Balkana, daljem radu na definisanju klizne skale za snižavanje cena internet saobraćaja (prenos podataka), koja treba da bude definisana u maju 2023. godine, pri čemu bi se sa primenom nižih cena započelo od oktobra 2023. godine, kažu u Telekomu Srbija.
Nakon pune primene režima "roaming like home" između zemalja Zapadnog Balkana 1. jula 2021. godine, započete su aktivnosti na značajnijem snižavanju cena rominga i između zemalja EU i zemalja Zapadnog Balkana, naveo je Lučić.
Tu inicijativu je koordinirao Savet za regionalnu saradnju RCC ( Regional Cooperation Counsil) i uz podršku Evropske komisije i Generalnog direktorata za susedsku politiku i proširenje (DG NEAR).
S tim u vezi, održano je par sastanaka između komesara Olivera Varheljija i generalnih direktora operatera zemalja Zapadnog Balkana, na kojima je čelnik Telekoma Srbija jasno izneo podršku i posvećenost toj inicijativi, smatrajući da će povoljnije cene rominga nedvosmisleno predstavljati neprocenjivi benefit kako za ekonomije ovih zemalja, tako i za građane oba regiona, istakao je Lučić.
Rad na samoj Roming deklaraciji koordinirao je Dojče Telekom, koji je tokom 2022. godine na brojnim sastancima okupio više operatera iz EU i iz zemalja Zapadnog Balkana koji su zajednički sa predstavnicima RC C i Evropske komisije radili na usaglašavanju teksta Deklaracije.
U Deklaraciji je jasno definisano da ona ima punu podršku institucija EU i da čini jedan od bitnih segmenata celokupne političke, ekonomske i socijalne integracije zemalja Zapadnog Balkana i EU.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.