U čemu je razlika u odnosu na muško - UNA istražuje
O ženama koje su se odlučile da ne čekaju na zaradu od poslodavca, da ne strepe od otpuštanja, da ne budu tek šraf u sistemu i da obezbede platu prvog i petnaestog i za sebe i za druge koje će uposliti - o njima pišemo u narednim minutima.
Gde je danas "žensko preduzetništvo"? U čemu je razlika u odnosu na muško? I da li biznis poznaje razlike? Sve to saznajemo u priči novinarke UNA TV Kristine Koturanović.
Otvaranje salona lepote, poslastičarnica, izrada raznih hand-made đakonija, prodaja garderobe, držanje časova, samo su neke od jedinstvenih ideja, vizija i veština žena preduzetnica. Neke od njih su se davno odvažile i uplovile u preduzetničke vode.
"Ja sam u preduzetništvu preko 25 godina. Imam svoj brend, bavim se tekstilom. Nije bilo ni edukacija ni pomoći, to je bio posao iz nužde, a danas preduzetništvo pored svih edukacija, radionica i pomoći države, mislim da je mnogo lakše današnjim ženama i današnjim preduzetnicama", kaže predsednica udruženja žena preduzetnica u Vojvodini Svetlana Čavić.
Lakše, ali ne i lako, jer danas mlade preduzetnice u većini slučajeva imaju i malu decu, a treba izbalansirati i porodicu i posao, kako kaže preduzetnica Svetlana.
I dok ona duže od dve decenije vodi svoj biznis, iz dana u dan sve je više mladih devojaka koje žele da upravljaju poslom i karijerom i ne budu deo sitematizacije.
Jedna od njih je Katarina Beljić, mlada preduzetnica koja se bavi štamparstvom i izvozom reklamnog materijala.
"Nije nimalo lako, ali opet izazovno pre svega, pogotovu u današnje vreme, jer je preduzeće osnovano nakon posle korone. Preduzetništvo je moj životni izbor i to je neko moje radno vreme. Ja vidim samo prednosti", ističe Beljić.
Mada iz godine u godinu interesovanje za preduzetnički poziv raste, žene se i dalje teže odlučuju za taj korak. Gde je danas žensko preduzetništvo?
"Preko 30 posto preduzeća i preduzetničkih radnji u Srbiji koji su u vlasništvu žena i naš cilj je naravno da se u narednom periodu taj broj poveća. Naš cilj je svakako da u budućem periodu ne govorimo o ženskom i muškom preduzetništvu, već da stvorimo samo podjednake uslove i da govorimo samo o preduzetništvu. Razlika je u to što su žene pre svega i majke i domaćice i sestre i one su žene koje sem posla i tog biznisa koji vode, imaju obavezu prema svojim domaćinstvima", kaže direktorka Sektora za preduzetništvo PKS Branislava Simanić.
Za sve žene koje žele da se upuste u preduzetničke vode, da pokrenu ili nastave razvoj svog biznisa, Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv u okviru Programa podsticanja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žensko preduzetništvo u kom je opredeljeno 600 miliona dinara bespovratnih sredstava.
Javni poziv otvoren je do utroška sredstava, a vreme da započnete svoj biznis nema rok, kad god želite.
Nije lako, ali je sloboda, kažu preduzetnici.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.