EIB odobrio 1,1 mlijardu evra za brzu prugu do Niša

Sredstva kredita će omogućiti izgradnju železničke deonice Beograd - Niš na Koridoru 10 u Srbiji

27.02.2023. 14:36
  • Podeli:
eib-zgrada-reuters-1669650864690.webp Foto: Reuters

Investicije ogranka Evropske investicione banke - EIB Global na Zapadnom Balkanu iznosile su 824 miliona evra u 2022. godini, zajedno sa 11,2 miliona evra bespovratnih sredstava za pokretanje održivih projekata za urbani razvoj, energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, objavio je danas EIB na onalajn konferenciji za medije.

Potpisana prva tranša u iznosu od 550 miliona evra

Potpredsednica Evropske investicione banke (EIB) zadužena za Zapadni Balkan Ljiljana Pavlova izjavila je danas da je ta banka odobrila ukupno 1,1 milijardu evra za izgradnju brze pruge na železničkom Koridoru 10 od Beograda do Niša i da je potpisana prva tranša u iznosu od 550 miliona.

Pavlova je rekla, na onlajn konferenciji za medije EIB povodom objavljivanja  godišnjih globalnih rezultata banke za 2022. godinu na ZB, da će taj projekat u Srbiji  biti finansiran zajedno sa Evropskom komsijom i Evropskom bankom za obnovu i razvoj.

Ogranak EIB Global je za deonicu železničkog Koridora 10 u Srbiji  odobrio 1,1 milijardu evra, za izgradnju 230 kilometara brze pruge između Beograda i Niša, navela je ona.

"Železnički Koridor 10 je veoma važan ne samo za Srbiju i region, već i Evropu. Veoma smo zahvalni našim odličnim partnerima Evropskoj komisiji i Evropskoj banci za obnovu i razvoj", poručila je ona.

U EIB-u kažu da je taj projekat vredan oko 2,2 milijarde evra, od čega će 1,1 milijardu obezbediti EIB, EBRD 550 miliona evra i da će kroz grantove biti obezbeđeno još skoro 600 miliona.

Projekat će finansirati EIB, EBRD, EU grantovi i deo iz budžeta Srbije. 

Kako je ranije procenjeno, projekat bi mogao da bude gotov do 2029. godine, a vozovi će moći da idu brinom od 200 kilometara na sat.

Pruga će biti nastavak brze pruge Beograd - Budimpešta i deo je Transevropske transportne mreže.

U Zapadni Balkan uloženo 824 miliona evra u 2022.

Ta sredstva, očekuju u EIB-u, mobilisaće gotovo 3,5 milijardi evra za nove investicije, u okviru realizacije Ekonomsko-investicionog plana EU za region.

Najveći deo novih investicija odnosi se na projekte železničkog i vodnog saobraćaja, koji u ukupnom prošlogodišnjem kreditiranju učestvuju sa 75 odsto, nakon čega slede investicije u mala i srednja preduzeća (MSP), zaštitu životne sredine i digitalizaciju.

"Sada planiramo da povećamo svoje učešće u energetskom sektoru, tako što ćemo dati doprinos paketu energetske podrške EU vrednom milijardu evra usvojenom u decembru 2022, projektima obnovljive energije, izgradnje i modernizacije energetske mreže i skladišnih objekata", rekla je potpredsednica EIB zadužena za Zapadni Balkan Liljana Pavlova.

EIB je više od 80 odsto od ugovorenih 824 miliona evra u 2022.  opredelila za ekološki održive projekte.

Između ostalog, sredstva kredita će omogućiti izgradnju železničke deonice Beograd - Niš na Koridoru 10 u Srbiji, kao i njegovu obnovu na teritoriji KiM i dalja unapređenja luka i infrastrukture vodnih puteva duž reka Save i Dunava. 

Ove godine je zvanično pokrenuta kreditna linija sa društvenim uticajem koja podstiče žensko preduzetništvo i inkluzivne mogućnosti zapošljavanja širom regiona. 

Sredstva iz ovog zajma namenjena su preduzećima koja planiraju da dugoročno zaposle ljudi iz osetljivih društvenih grupa.

EIB je na Zapadnom Balkanu od 2009. do 2022. godine finansirao projekte u regionu u iznosu od 10,3 milijarde evra.  

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()