Brisel sve zabrinutiji: Evropske kompanije prete preseljenjem u SAD

EU kompanije traže sve više državnog novca

17.03.2023. 10:52
  • Podeli:
eu evropska unija brisel reuters-1666874550904.webp Foto: Reuters

Zvaničnici u Briselu postaju sve ogorčeniji zbog toga što kompanije traže sve više državnog novca i prete da će, ukoliko ne dobiju sredstva, odustati od Evrope i prebaciti poslovanje u SAD, piše portal "Politiko".

"Zahtevi samo dolaze. Ponekad se pitamo da li je to legitimna zabrinutost ili kompanije samo iskorištavaju trenutak i proveravaju koliko daleko mogu da idu", izjavio je neimenovani diplomata iz EU.

Prvi problem je to što je predsednik SAD Džozef Bajden iskoristio veliki paket vladinih podsticaja u sklopu Zakona o smanjenju inflacije kako bi privukao brojne evropske industrijske aktere, kao što su "Folksvagen" i "Nortvolt", da razmisle o preseljenju u SAD.

"Politiko" naglašava da je drugi problem, zapravo, način na koji je EU reagovala na prvi.

Usled straha da evropska industrija doživljava egzistencijalni pad, odgovor Brisela na Bajdenove reforme uključuje više prostora za zemlje EU da uliju više državne pomoći u svoje ekonomije, kao i ciljeve za veću samostalnost.

"Uz Kinu koja već dominira lancima snabdevanja u polju ekološke tehnologije, to postaje globalna trka u naoružavanju za subvencije i to je san svakog lobiste", navodi "Politiko".

Portal ističe da tu nije u pitanju samo buduća održivost evropske proizvodnje ako briselski plan propadne, već i sami temeljni principi ekonomije slobodnog tržišta na kojima je izgrađena EU. Rizik za vlade EU je da njihovi napori propadnu, jer se preduzeća ionako kreću ili gube zamah, a kolosalne količine novca poreskih obveznika se usput protraće.

U tekstu je naglašeno da Brisel "ne može da ne uradi ništa".

Lideri EU sastaće se sledeće sedmice na samitu u Briselu, gde će razgovarati o tome kako da evropsku ekonomiju učine konkurentnijom. Veliki deo toga biće izgradnja kapaciteta za "industrije budućnosti", kao što su električni automobili, baterije i generatori obnovljive energije kao što su solarni paneli i vetrogeneratori.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()