Koliko se falsifikuje novac u Srbiji: UNA je pitala kako da se čuvate i da ne budete prevareni

Među falsifikatima najviše je bilo dinara, koji su činili gotovo 66 odsto ukupnog broja falsifikata

Autor: Tijana Škodrić
18.01.2024. 20:00
  • Podeli:

Zar ne bi bilo divno da se novac sam od sebe duplira u neograničenim količinama? Neki su tu želju shvatili bukvalno pa je tokom prošle godine u Srbiji otkriveno više od 3.000 falsifikovanih novčanica čija dinarska protivvrednost premašuje 20 miliona, objavila je Narodna banka Srbije.

Izveštaj Narodne banke Srbije nije iznadio stručnjake, jer se čini da godišnji izveštaj veoma malo odudara od prethodnih.

"Nije neka količina novca koja utiče na privredu ili koja je iznenađenje, jer ovo je stavka koja se ponavlja iz godine u godinu i uvek će biti dokle god je papirnog novca", objašnjava za UNU urednik portala Nova ekonomija Mateja Agatonović.

Među falsifikatima najviše je bilo dinara, koji su činili gotovo 66 odsto ukupnog broja falsifikata. Na drugom mestu su evri, na trećem dolari, kao i četiri falsifikovane novčanice ostalih valuta.

"Svakako ako imate sumnju da imate u svom posedu falsifikovanu novčanicu, trebalo bi da se obratite sudu ili policiji ili banci koja će da uradi to za vas, jer se uzima i uništava", kaže Agatonović.

U slučaju da se pusti novčanica dalje u opticaj, rizikuje se krivično delo falsifikovanja novca. Ali najčešće ispaštaju najpošteniji.

"One se rasturaju na pijacama, u maloprodajama i slično, već na prvi dodir vi možete da osetite, papir je potpuno drugačiji", ističe Agatonović.  

Zato smo otišli kod onih koji novac i pretvaraju u željene valute – u menjačnicu.

"Da bi predupredili da završi kod nas ili u nekom daljem opticaju najvažnije je iskustvo ili edukacija samih radnika koji su novi", kaže vlasnik jedne menjačnice Miodrag Jankov.

Krajnju proveru vrši brojač. Ako je novčanica falsifikat, brojač će pištati i zaustaviti novčanicu, ne bi je ubrojao.

Aparati koji falsifikuju su sve napredniji, ali i brojači. Ipak, ljudsko oko i intuicija su najbolja odbrana. U menjačnicama poručuju da falsifikatori i ne pokušavaju da dođu kod njih sa lažnim novčanicama, jer će odmah biti otkriveni.

Ako bi neko pokušao to bi najćešće bilo sa apoenima od 2.000 dinara, od 50 i 200 evra i 100 dolara. Jedno od rešenja je i elektronsko plaćanje.

"Za kartice je savet da ne delite podatke, pin kodove, nemojte da ukucavate svoje šifre na upite drugih ljudi, zapanjujuće ali i to se često dešava, tako da - bilo kakvo baratanje sa novcem moralo bi da podrazumeva i oprez", kaže Agatonović.

Summa summarum jeste da su za falsifikovanje novca predviđene ozbiljne zatvorske kazne, ali i novčane - koje naravno moraju da se plate i originalnim novčanicama.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()