Vučić u Davosu o ekonomskom stanju Srbije: Više nego udvostručena vrednost ukupnog BDP-a

Predsednik Srbije je istakao da je MMF predvideo da privredni rast Srbije iznosi 3,5 odsto ove godine

18.01.2024. 11:35
  • Podeli:
aleksandar vučić reuters-65a8feb02dcba.webp Foto: Reuters

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u diskusiji "Novo evroazijsko svitanje" na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, da je Srbija uspela više nego da udvostruči vrednost ukupnog BDP-a od 2012/2013. godine do sada, sa 32 milijarde na 69 milijardi evra.

Vučić je prvi najavljen da govori u diskusiji, kao predsednik zemlje koja ima prosperitetnu i najveću ekonomiju na Zapadnom Balkanu, kao i zemlje koja ima privredni rast.

Predsednik Srbije je istakao da je MMF predvideo da privredni rast Srbije iznosi 3,5 odsto ove godine, ali da veruje da će biti i veći od toga i iznositi 3,6 odsto.

"Od 2012-2013. više smo nego udvostručili naš ukupni BDP, sa 32 milijarde na skoro 69 milijardi. Da, zemlje Zapadnog Balkana, Jugoistočne Evrope, imaju veću stopu rasta od Evropske unije. Kao što znate fleš procena rasta zemalja Evropske unije je 0,6 ove godine, a za sledeću godinu poslednja predviđena od Svetske banke je 0,9 odsto", rekao je Vučić.

Dodao je da su za EU prognoze rasta sve slabije, dok za našu zemlju i region rastu.

"A naše malo rastu, ne vrtoglavo, ali i dalje rastu, što je dobro za nas. Ali to znači da je naša ekonomija konzistentna, kada govorimo recimo o stranim direktnim investicijama 60-64 odsto ukupnih stranih direktnih investicija dolazi iz Evrope, ali više od 32-33 oddsto dolazi iz Azije. Iz Kine, Japana i Južne Koreje.

Vučić je rekao da se u svetu ekonomska moć sve više pomera ka Aziji.

"I to treba da shvatimo mi koji smo u Evropi i koji ćemo uvek živeti u Evropi i biti deo Evrope. A ovakva povezanost ili međupovezanost sa azijskim zemljama je za nas od izuzetnog značaja", rekao je Vučić.

Naglasio je da je bila dobra odluka EU da se osnuje novi evropski institut - Evropsku političku zajednicu i posebno pohvalio evropske lidere na tom potezu.

"Bar dva puta godišnje možemo da razgovaramo o svim ovim pitanjima sa mojim prijateljima, sa našim prijateljima iz Moldavije, Ukrajine, nekih drugih zemalja, Azerbejdžana, Jermenije koje nikada nisu predstavljene u evropskim institucijama", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je rekao da to znači da se mi sada mnogo više okupljamo.

Kada je reč o rezultatima srpske ekonomije Vučić je rekao da može da se pohvali, ali da je uvek nezadovoljan bilo kakvim rezultatima, jer veruje da uvek možemo još bolje.

Vučić je naglasio da je sve stvar dobre povezanosti i da Srbija upravo radi na tome praveći energetske interkonektore. Podsetio je da je Srbija napravila gasni interkonektor između Srbije i Bugarske, uz veliku podršku EBRD i EIB i dodao da će praviti i gasni interkonektor sa Severnom Makedonijom, jer će morati da se poveže na gasovode TAP i TANAP.

"Treba da gradimo i naftovod prema Mađarskoj, sada imamo samo jedan preko Hrvatske do Srbije - Janaf", rekao je on.  

U diskusiji sa Vučićem učestvovali su i predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj Odil Reno-Baso, Mirek Dušek iz Svetskog ekonomskog programa, premijer Gruzije Irakli Garibašvili, kao i Cenk Alper turski biznismen i član Udruženja poslodavaca i industrije Turske i ministar ekonomije KAZAHSTANA Alibek Kuantirov.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()