Zlato se vraća kući: Afričke zemlje povećavaju zalihe da bi zaštitile valute

Sve ovo je posledica brojnih rizika vezanih za američku valutu

28.07.2024. 15:57
  • Podeli:
zlato ulaganje novac stednja-6620f9179a5cc.webp Foto: Shutterstock

Sve više afričkih zemalja, pre svega Nigerija, Uganda, Zimbabve i Madagaskar, okreću se zlatu da bi zaštitile svoje valute, odnosno preuzele su mere da povećaju zlatne rezerve, vrate svoje zlato kući, pa čak i vežu sopstvene valute za ovaj vredni metal.

Južni Sudan je poslednji u nizu imajući u vidu da je prošlog vikenda guverner tamošnje centralne banke saopštio da zemlja planira da proširi zlatne rezerve, te da s tim u vezi proučava pozitivne primere država koje su već krenule tim putem, prenosi "Mani metal".

Na ovu temu se oglasila i centralna banka Ugande – najavila je program kupovine zlata od lokalnih rudnika kako bi se osigurala od rizika na međunarodnom finansijskom tržištu.

U junu je Tanzanija objavila plan da potroši 400 miliona dolara na šest tona zlata, a ministar finansija Mvigulu Nčemba izdao je direktivu o suzbijanju široke upotrebe američkog dolara u zemlji.

Nigerija povećava svoje rezerve zlata tako što isto kupuje iz lokalnih izvora, dok centralna banka radi na tome da vrati svoje zlato u zemlju "kako bi ublažila rizike povezane sa slabljenjem američke ekonomije".  
"Ekonomski pokazatelji kao što su rastuća inflacija, eskalacija nivoa duga i geopolitičke tenzije izazvali su strahove među nigerijskim političarima u vezi sa stabilnošću finansijskog sistema SAD".

Madagaskar je još prošle godine sproveo program kupovine domaćeg zlata a pošto je pao prihod od izvoza vanile.

Zimbabve je ove godine svoju valutu "zaštitio" zlatom – zimbabveanski dolar je zamenjen zimbabveanskim zlatom. Novu valutu podržava pre svega zlato, ali i druge devizne rezerve uključujući američke dolare.

Primer Zimbabvea slediće i potpredsednik Gane i predsednički kandidat Mahamudu Bavimija ukoliko pobedi na izborima.

Kako konstatuje portal, sve ovo je posledica brojnih rizika vezanih za američku valutu, uključujući veliku potrošnju SAD, ali i sve veći američki dug, prenosi B92.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()