Politička igra preko naftnih tankera znači da Srbija gubi manevarski prostor za poziciju neutralnog igrača, dok u Briselu čekaju da Srbija uvede sankcije Rusiji
Ne stišava se bura u regionu zbog potencijalne zabrane Hrvatske da Srbija preko Jadranskog naftovoda (JaNaf) uvozi rusku naftu. Ona je 30 odsto jeftinija od druge nafte istog kvaliteta, pa bi uvoz druge nafte bio jak udarac kako za državni budžet, tako i za džep građana.
Srbija godišnje korišćenje JaNafa plaća između 45 i 48 miliona evra. Državno rukovodstvo ističe da je neophodno osloniti se na alternativne pravce snabdevanja, jer je Hrvatska nepouzdani partner.
"Evropska komisija je donela odluku da budemo izuzeti. Nemamo mi tu šta da se ljutimo, jer su bili korektni prema nama. Onda sam saznao da je Hrvatska, sa još dve članice, shvatila da nema konsenzus po tom pitanju, pa su to skinuli", izjavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ruska nafta je prošle godine zadovoljavala tek 16 odsto tržišta, ali je 2022. Srbija postala zavisnija zbog znatno povoljnije cene crnog zlata.
"Ovaj potez, odstranjivanje ruske nafte sa svih tržišta, će doprineti povećanju troškova naftnih kompanija. Dakle oni će morati da se snabdevaju sa raznih, udaljenih tržišta, logistički. Generalno, neće biti toliko veliki izbor nafte. To će sigurno podići cene, koliko – to je teško kvantifikovati", smatra Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Politička igra preko naftnih tankera znači da Srbija gubi manevarski prostor za poziciju neutralnog igrača. Zagreb nema moć da sam donosi odluke u ime Evropske unije, a zabrana crnog zlata iz Rusije je potekla od mnogo krupnijih igrača u Briselu, koji očekuju da i Srbija uvede sankcije Rusiji, navode u Institutu za međunarodnu politiku i privredu.
"Srbija mora i može da održi svoj stav po pitanju Rusije i neuvođenja sankcija. Uprkos svim pritiscima koji su bili do sada. Srbija se drži takvog stava i ne vidim razlog da odustane od njega. Beograd nema politički, energetski, moralni, motiv da se uskladi sa sankcijama", ističe Mićović za UNU.
Dan za odluku o izuzeću Srbije iz paketa sankcija je 1. decembar. Ako Evropska unija kaže "njet" za rusku naftu u Srbiji, neka druga nafta bi mogla da nas košta 20 odsto više. I dok se "Dan D" čeka, cene naftnih derivata skaču.
Embargo na rusku naftu će uticati na cene, ali ne i na snabdevanje. Stručnjaci kažu – goriva će biti, ali po većoj ceni.
Jadranski naftovod može da se koristi za snabdevanje Srbije naftom, ali ne ruskom. U tom slučaju, Srbiji preostaje da se osloni na naftu koja stiže iz Iraka, Norveške i Kazahstana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.