Cena električne energije za privredu u Srbiji je oko 110 evra po megavat-satu
Hrvatska je u prvoj polovini 2023. godine bila u vrhu EU po ceni električne energije za mala preduzeća, uz Mađarsku, pokazao je dokument Evropske komisije.
Kompanije u EU su u prvoj polovini prošle godine plaćale u proseku 21 evro za 100 kilovat-sati struje, manje nego u Britaniji, gde je u proseku iznosila 28 evra, navodi se u izveštaju Komisije o konkurentnosti za 2024. godinu.
Sjedinjene Američke Države bile su mnogo jeftinije, sa prosečnom cenom struje za privredu u prvoj polovini prošle godine od svega sedam evra za 100 kilovat sati, utvrdila je Komisija.
U Japanu je struja koštala 28 evra za 100 kilovat sati u prvoj polovini 2022. godine.
Mala i srednja preduzeća u prvoj polovini prošle godine najviše su plaćala struju u Rumuniji i Mađarskoj, koja ih je koštala 33, odnosno 30 evra za 100 kilovat sati.
Sledi Hrvatska sa cenom struje za mala i srednja preduzeća od 29 evra za 100 kilovat sati. U grupi su i Irska i Kipar, gde je koštala 28 evra.
U Nemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, mala preduzeća su struju za 100 kilovat sati plaćala 22 evra, au Francuskoj 25 evra. Najjeftinije u velikoj grupi bilo je u Španiji, gde je koštalo 12 evra.
Najnižu cenu struje plaćala su mala preduzeća u Finskoj i Portugalu, svega 10 evra za 100 kilovat sati, a blizu je bila i Švedska, gde je koštala 11 evra.
U prvoj polovini prošle godine, međutim, energetski intenzivni privredni sektori najviše su plaćali struju u Mađarskoj i na Kipru, po 27 evra za 100 kilovat sati. Slede Rumunija, Holandija i Slovačka gde je stajala 25 evra i Italija sa cenom od 24 evra za 100 kilovat sati. Blizu je i Hrvatska, gde su veliki industrijski potrošači 100 kilovat sati plaćali 23 evra, kao i u Austriji i Luksemburgu, piše Tportal.
U grupi vodećih ekonomija, energetski intenzivne kompanije u Španiji plaćale su najnižu cenu struje, svega 11 evra. U Nemačkoj, Francuskoj i Italiji bio je oko duplo skuplji.
Najjeftiniju struju plaćali su veliki industrijski potrošači u Portugalu i Finskoj, svega devet evra za 100 kilovat sati.
Cena električne energije za privredu u Srbiji je oko 110 evra po megavat-satu (MWh).
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.