Nigerija, sa populacijom od više od 200 miliona ljudi, bori se sa nedostatkom struje zbog dotrajale mreže i slabe proizvodnje, ostavljajući mnoga domaćinstva i preduzeća da zavise od generatora na benzin ili dizel
Kako rešiti problem struje u siromašnim krajevima Afrike i Azije? Pojedini predeli na tim kontinetima imaju više od 300 sunčanih dana u godini, zato bi najlogičniji odgovor bio - uz pomoću Sunca. Američka kompanija je prikupila nešto više od 100 miliona dolara za izgradnju velikog broja mini solarnih mreža.
Izgradiće se čak 1.400 mini solarnih mreža u ruralnim područjima Afrike i Azije, a kompanija Husk Power, koja vodi projekat, teži da se proširi na zajednice koje nisu povezane sa nacionalnim mrežama.
Nigerija, sa populacijom od više od 200 miliona ljudi, bori se sa nedostatkom struje zbog dotrajale mreže i slabe proizvodnje, ostavljajući mnoga domaćinstva i preduzeća da zavise od generatora na benzin ili dizel.
"Mini mreže, sastavljene od malih jedinica za proizvodnju električne energije, obično imaju veličinu od nekoliko kilovata do 10 megavata, što je dovoljno za napajanje više stotina domaćinstava", kaže direktor kompanije "Husk Power" Manoj Sinha i dodaje:
"Sa ovim novcem ćemo uraditi mnogo za siromašne predele, koji nemaju osnovne uslove za život. Naš fokus biće Nigerija i Indija gde ćemo broj mini elektrana sa 200 povećati na 1.500."
Sinha je rekao da će dve trećine novih sredstava biti uloženo u Afriku, uglavnom Nigeriju, sa planovima za proširenje na Demokratsku Republiku Kongo. Oko 300.000 novih domaćinstava i malih preduzeća bi se priključilo na mini mreže.
"U Nigeriji ćemo povećati broj mini mreža sa 12 na 500, što je ogroman skok. Biće ih dakle skoro 40 puta više, dok će u Indiji skok biti sa 200 na 1000, što je samo 5 puta više. Dakle, u istom vremenskom periodu, stopa rasta u Nigeriji biće zapanjujuća, drastično veća od onoga što planiramo da uradimo u Indiji", kaže Sinha.
Kompanija Husk je saopštila da je 60 miliona dolara novih sredstava dug od Evropske investicione banke, Međunarodne finansijske korporacije i drugih zajmodavaca, dok je ostatak bio kapital postojećih i novih vlasnika.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.