Kako ugljen-dioksid pretvoriti u ugljenik: Naučnici otkrili efikasan način zaštite klime

Nemački institut za tehnologiju testira novu metodu čiji je cilj da ugljen-dioksid pretvori u vrednu sirovinu - ugljenik.

Autor: Ivana Rešetar
26.02.2023. 22:04
  • Podeli:

„Dajemo efikasan doprinos zaštiti klime, odnosno da vratimo ugljen dioksid koji je već u vazduhu. Na taj način možemo da usporimo klimatske promene. A sa druge strane, proizvodimo i vrednu sirovinu za hemijsku industriju, koja nije zasnovana na fosilnim gorivima“, kaže Bendžamin Ditrih, menadžer Insituta za tehnologiju Karlsruhe.

Proces se odvija u tri koraka: prvo se usisava vazduh iz okruženja kroz cev, gde se izdvaja ugljen dioksid. Zatim se u reaktoru razdvajaju ugljenik i kiseonik, formiraju nove veze i od ugljen dioksida nastaju metan i voda. Voda se vraća u elektrolizer, dok metan i ugljenik završavaju u reaktoru sa tečnim kalajem. Treći korak uključuje dalje termičko razlaganje.

Ugljenik se obično dobija iz fosilnih izvora, kao što su nafta i ugalj. Na ovaj način dobija se njegova čista forma, u obliku grafita ili crnog ugljenika. On je vredan u mnogim industrijskim proizvodima, od građevinskog materijala, do medicine.

"Ovde sada vidimo ugljenik koji smo proizveli našom tehnologijom, iz atmosferskog CO2. Ugljenik će sada biti okarakterisan u sledećem koraku da bismo tada videli u kojoj industriji možemo da ga koristimo, na primer kao građevinski materijal, u industriji, medicinskoj tehnologiji ili slično", dodaje.

Da bi se ograničio rast temperature ispod dva stepena, kako je definisano Pariskim sporazumom, do 2050. bilo potrebno da se 1.300 puta i više ukloni ugljen-dioksid pomoću novih tehnologija, ali dvostruko više pomoću drveća i zemljišta.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()