Koliko danas Evropa zavisi od uvoza gasa: Najnovije istraživanje o potrošnji iznenadilo sve

Dve godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, evropski energetski sistem je raznovrsniji i otporniji

21.02.2024. 09:38
  • Podeli:
aljaska gasovod naftovod pixabay-640f567864f42.webp Foto: Pixabay

Potrošnja gasa u Evropi 2023. godine pala je na najniži nivo u poslednjih deset godina, jer su zemlje povećale mere efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora energije, saopštio je Institut za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu (IEEFA) u sredu, prenosi Anadolu.

Od početka rusko-ukrajinskog rata, potražnja za prirodnim gasom je opala za 20 posto širom Evrope.

Podaci IEEFA-e otkrivaju da su Nemačka, Italija i Velika Britanija pokretači pada potražnje za prirodnim gasom i da se predviđa da će potrošnja gasa na kontinentu dostići vrhunac 2025. godine.

S obzirom na to da su tržišta brzo suzbijala svoje oslanjanje na ruski gas nakon invazije, IEEFA predviđa da će uvoz LNG-a porasti 2023. kako bi nadoknadio manjak. Međutim, evropska potražnja za prirodnim gasom je zapravo bila jednaka iz godine u godinu.

Uprkos tome, zemlje nastavljaju da grade novu LNG infrastrukturu. Osam uvoznih terminala pušteno je u rad od februara 2022., a očekuje se da će još 13 projekata biti operativno do 2030. To znači da bi kombinovani kapacitet evropskih LNG terminala mogao biti triput veći od očekivane potražnje prirodnog gasa do kraja decenije.

"Dve godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, evropski energetski sistem je raznovrsniji i otporniji. Kriza je u određenoj meri kontrolisana, mere efikasnosti su povećane, a instalacije obnovljivih izvora energije i toplotnih pumpi su ubrzane", rekla je Ana Maria Jaler-Makarevic, vodeći energetski analitičar IEEFA-e za Evropu.

Dodala je da Evropa mora da uči iz svojih prošlih grešaka i izbeći da se previše oslanja na SAD, koje su prošle godine obezbedile gotovo polovinu svog uvoza LNG-a.

Uspeh Evrope u smanjenju uvoza ruskog gasa u suprotnosti je sa podacima o porastu isporuka prirodnog iz Rusije. U periodu između 2021. i 2023. godine, ruske isporuke prirodnog gasa Evropi porasle su za 11 posto, dok su isporuke u Španiju udvostručene, a u Belgiju više nego utrostručene. Nadalje, Turska i Grčka su počele uvoziti ruski prirodni gas 2022. godine.

Španija, Francuska i Belgija su prošle godine uvezle 80 posto ruskog prirodnog gasa u Evropi.

Evropski terminali koji su uvezli najviše ruskog prirodnog gasa između 2021. i 2023. bili su Zeebrugge u Belgiji, Montoir-de-Bretagne u Francuskoj, Bilbao u Španiji, Gate u Holandiji, Dunkerque u Francuskoj i Mugardos u Španiji.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()