Kremlj: Ograničavanje cena nafte neće zaustaviti nastavak rata u Ukrajini

Moskva najavljuje i odgovor zemljama koje su cenu barela ruske nafte ograničile na 60 dolara.

05.12.2022. 14:16
  • Podeli:
rusija-eu-naftovod-plinovod-plin-gas-shutterstock.jpg

Iz Kremlja su u ponedeljak saopštili kako ih ograničavanje cene ruske nafte neće pokolebati u nastavku "posebne vojne operacije" u Ukrajini.

U ponedeljak je, podsetimo, na snagu stupila odluka EU, G7 i Australije o ograničenju cena ruske nafte na 60 američkih dolara po barelu. 

Zabrana uvoza ruske nafte u EU, osim u nekoliko slučajeva

Osim toga, od ponedeljka EU više ne uvozi rusku naftu morskim putem. Dozvoljeno je tek nekoliko izuzetaka, a oni se uglavnom odnose na Mađarsku, Slovačku i Češku, koje nemaju izlaz na more pa mogu do daljnjeg nastaviti da uvoze rusku naftu putem naftovoda. Ipak, reč je o maloj količini nafte u odnosu na celokupan uvoz tog energenta iz Rusije. 

U EU smatraju da će naftne sankcije koje je Unija uvela Rusiji oslabiti rusku ofanzivu u Ukrajini i da će voditi ka kraju rata. Nafta čini značajan deo prihoda ruskoga budžte, kao što čini i velik deo prihoda ruskih energetskih kompanija koje su mahom u državnom vlasništvu. 

U Moskvi kažu da imaju kapaciteta za finansiranje nastavka rata

Moskva tvrdi da će nastaviti napade na Ukrajinu i da neće prodavati naftu zemljama koje su ograničile njenu cenu, dok su EU optužili da potkopava sopstvenu energetsku bezbednost.

"Rusija i ruska ekonomija imaju potrebne kapacitete da u potpunosti ispune ciljeve posebne vojne operacije", poručio je u ponedeljak novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov, a prenosi Reuters

Dodao je kako Rusija priprema odgovor EU i G7. 

Nafta u fokusu sankcija Rusiji 

Zemlje koje nisu uvele sankcije Rusiji teoretski mogu da nastave uvoz ruske nafte i po višim cenama od 60 doalra po barelu, ali u praksi to će da bude gotovo neizvodljivo.

EU je, između ostalog, zabranila uplovljavanje ruskih brodovau svoje luke. Takođe, glavnina flote, kao i osiguravajuća društva, imaju sedište u zemljama koje su članice EU i G7. 

Ruska nafta se već prodaje ispod tržišne cene

U EU i G7 nadaju se kako će ograničenje cene ruske nafte dati podstiscaj za države koje nisu Moskvi uvele sankcije da traže nižu cenu za naftu koju uvoze iz Rusije. To se posebno odnosi na Indiju i Kinu. 

Rusija od početka rata u Ukrajini naftu i prodaje po znatno nižoj ceni od tržišne, odnosno uz diskont od oko 30 posto. 

Ruska nafta se u petak pre nego što je na snagu stupilo ograničenje cene prodavala po ceni od 67 dolara po barelu. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()