Kako sprečiti rasipanje energije u prostoru
Struja je od danas skuplja za 10 odsto pa je glavno pitanje kako uštedeti na računima za struju.
Ugradite termostatske ventile na vaše radijatore, jer će vam to omogućiti regulisanje temperature prema vašim potrebama, smanjenje gubitaka energije i doprineti vašem komforu.
Željenu temperaturu u svim prostorijama regulišite termostatskim ventilom – nemojte grejati na maksimum, a temperaturu regulisati otvaranjem prozora.
Postavite termostatske ventile u spavaćim sobama na 18 stepeni, jer svaki stepen manje znači i 6 odsto manje energije za grejanje te prostorije.
Nemojte pušiti u dnevnom boravku. Zbog toga ćete morati da sobu provetravate mnogo češće i da time drastično povećate potrošnju energije za grejanje. Ako već pušite, izađite pri tome na terasu.
Uključujte mašinu za veš i mašinu za sudove noću, odnosno u doba niže tarife, jer je elektricna energija noću jeftinija čak četiri puta nego danju.
Perite veš i sudove na nižoj temperaturi. Mašine napunite vešom odnosno sudovima pre pranja jer tako smanjujete broj pranja mesečno a time i utrošenu energiju
i vaše račune.
Kad god je moguće, koristite prirodno svetlo i gasite sijalice u prostorijama u kojima nema nikoga. Zamenite obične sijalice sa užarenim vlaknom štedljivim LED sijalicama. Obična sijalica snage 100 W daje isti osvetljaj kao štedljiva LED sijalica snage od samo 12-15 W.
To znači da zamenom sijalica možete smanjiti potrošnju električne energije za osvetljenje sedam do osam puta.
Osim toga, obične sijalice traju prosečno 1.000 sati, dok štedljive rade i vise od 10.000 sati.
Isključujte uređaje kada ih ne koristite – time ne samo da štedimo električnu energiju, već produžavamo i životni vek uređajima.
Bojler je jedan od najvećih potrošača električne energije u domaćinstvu – njegovom radu posvetite posebnu pažnju.
Temperaturu vode podesite na termostatu bojlera na 60 stepeni, jer ćete tako smanjiti nepotrebne gubitke.
Nemojte držati bojler stalno uključen jer su tako gubici toplote i potrošnja električne energije najveći. Uvek uključujte bojler noću, a gasite ga danju. Ne zaboravite da je električna energija noću jeftinija čak četiri puta nego danju. Ako je vašem višečlanom domaćinstvu potrebno više tople vode tokom dana nego što obezbeđuje kapacitet vašeg bojlera, bolje je da ga zamenite većim nego da ga držite uključenog danju.
Ako zamena bojlera znači prevelike izdatke za vaš kućni budžet ili vam je ipak potrebna dodatna topla voda danju, uključite bojler pola sata pre nego što želite da se istuširate, a posle ga ponovo isključite.
Redovnim uklanjanjem kamenca koji se toloži na grejačima doprinećete bržem zagrevanju vode i značajnom smanjenju potrošnje energije, a time i smanjenju vaših troškova.
Hranu spremajte u sudovima veličine ringle da biste izbegli nepotrebno rasipanje energije.
Poklopite posudu koju koristite jer ćete tako vreme kuvanja i potrošnju energije smanjiti za oko 10 odsto. Ukoliko kuvate u ekspres loncu, prepolovićete vreme kuvanja i potrošnju energije.
Ako isključite ringlu nekoliko minuta pre nego što je jelo gotovo, jelo će nastaviti dalje da se kuva, a vi ćete dodatno uštedeti energiju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.