Zvanična izjava Naftne industrije Srbije jeste da će sarađivati sa policijom, da ne znaju tačno o čemu se radi i naravno, da moraju da rade u skladu sa svakim zakonom
Naftna industrija Srbije objavila je danas, povodom pokretanja krivične istrage protiv četvoro zaposlenih u NIS Petrolu u Rumuniji zbog sumnje o odavanju poverljivih podataka o nalazištima nafte i gasa u toj zemlji, da se NIS strogo pridržava propisa država u kojima posluje.
"Kompanija NIS je sarađivala i u potpunosti će sarađivati sa svim nadležnim organima kako bi se razjasnili svi aspekti u vezi sa aktivnostima kompanije i njenih zaposlenih u Rumuniji", rečeno je u NIS-u.
"Osnovni princip poslovanja kompanije NIS je da se strogo pridržava važećih zakonskih propisa država u kojima posluje“, dodali su u svom odgovoru.
Podsetimo, u specijalnoj operaciji Tužilaštva za organizovani kriminal, rumunska policija pretresla je prostorije NIS Petrola u Temišvaru i privela i saslušala osam zaposlenih u IT sektoru te kompanije, zbog sumnje o odavanju poverljivih podataka o nalazištima nafte i gasa u toj zemlji. Tužilaštvo sa jedne strane prvi put pominje Srbiju kao centralu NIS-a u koju su slate informacije, dok sa druge strane Nacionalna asocijacija za mineralne resurse objašnjava da je NIS radio po zakonu.
Tužilaštvo je saopštilo da je protiv četiri osobe koje su privedene na saslušanja, a koji su strani i rumunski državljani, podignuta optužnica.
Rumunski tužioci za organizovani kriminal saopštili su da je policija obavila i pretres domova tih zaposlenih.
Kako se navodi u saopštenju, nakon pretresa oduzeto je više dokumenata i medija za čuvanje podataka.
Rumunski mediji javili su, kako prenosi AP, da su četvorica osumnjičenih državljani Moldavije i visoko rangirani u rumunskoj filijali NIS Petrola.
"Optužnicu su podneli tužioci Uprave za istraživanje organizovanog kriminala i terorizma - Teritorijalna služba Temišvara, tvrdeći da su zaposleni u filijali multinacionalne kompanije (koji imaju rukovodeće ili druge odgovornosti u kompaniji ili, naprotiv, nemaju potrebna ovlašćenja za obavljanje određenih poslova u okviru ovog preduzeća ) izbegavali metodološke norme za primenu Zakona o nafti, odnosno procedure koje je nametnula Nacionalna agencija za mineralne sirovine i slali neobjavljene podatke u vezi sa resursnim fondom (rezervama minerala) u Rumuniji kompaniji iz istog konzorcijuma u Srbiji", navodi se u saopštenju.
NIS Petrol Rumunija upravlja Gaspromovim benzinskim stanicama na zapadu te zemlje i sprovodi istraživanje novih izvora nafte. Rumunski tužioci su rekli da su, kako navodi AP, informacije o geološkim podacima poslate u Beograd i Rusiju pre nego što su dostavljene rumunskim vlastima.
Srbija je 2008. godine prodala većinski udeo u svom državnom naftnom preduzeću NIS ruskom Gaspromnjeftu.
Povodom jučerašnjih pretresa prostorija NIS-a u Rumuniji, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da taj pretres nema nikakve veze sa Srbijom i da će od rumunske strane tražiti inforamacije o tom slučaju.
"Ovo nema veze s ratom za energetne, nego sa političko- špijunskim ratom, da bi dodatno mogli da se disciplinuju neki za koje se smatra da su neposlušni, a pri tome ne isključujem mogućnost realne krivice NIS-a, ali se nisam time bavio. Znam da nema srpskih državljanja, to je u ruskom vlasništvu i tražićemo od rumunskih prijatelja informacije", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje TV Pinka kako komentariše pretres i da li je to totalni rat za energetnte u kome će Srbija biti optužena.
Objasio je da je NIS, u kome je većinsko rusko vlasništvo, kupovao svoje ćerke komapinije u Bugarskoj, Rumuniji i u BiH i da Srbija s tim nema ništa.
"Samo nam je još to falilo. Kao da smo svakog dana kamenom boga gađali. Ajd' sad vi objasnite da to nema veze sa srpskom državom i da je to NIS iz Beograda, a mi nemamo nikakve veze s tim. Mnogo nas dobro čuvaju prijatelji iz NIS-a", rekao je Vučić ironično.
Ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je da je razgovarala sa direktorom NIS-a i naglasila da je njihova obaveza da se ponašaju u skladu sa zakonom.
"Apsolutno sve što nije u skladu sa zakonom čućemo od policije, šta god to bude bilo. Ja ne mogu da tumačim da li su informacije išle i ka kojoj zemlji jer to piše u novinama, ali ono što je zvanična izjava i Naftne industrije Srbije jeste da će sarađivati sa policijom, da ne znaju tačno o čemu se radi i naravno, ono što mi stalno podvlačimo, moraju da rade u skladu sa svakim zakonom. Što znači ako su u Rumuniji moraju da rade u skladu sa rumunskim zakonima, da sačekamo malo da vidimo informacije koje će u vezi svega ovoga dolaziti“, rekla je Zorana Mihajlović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.