Porast cena će najviše osetiti oni koji imaju etažno grejanje ili uključuju grejalice, a građani koji se greju na TA peći u januaru će dobiti za oko 1.000 do 1.600 dinara veći račun nego u decembru
Od 1. januara kilovat-sat struje za domaćinstva u Srbiji će u proseku koštati 12,4 dinara, a gas 4,5 dinara. Time će domaćinstva, sa potrošnjom malo iznad proseka, odnosno oko 400 kilovata, tu stavku plaćati oko 300 dinara više.
Koliko će to povećanje uticati na budžet građana Srbije, a kako će se s tim nositi privreda?
Za građane koji se greju na TA peći uvećanje će iznositi za oko 1.000 dinara. Poskupljenje će najviše osetiti oni koji imaju etažno grejanje ili uključuju grejalice. Oni troše više struje po skupljoj tarifi i njihov januarski račun će biti veći u odnosu na decembarski za oko 1.600 dinara. Ali, građani imaju novi trik!
"Kad sam sa desktop kompjutera prešao na laptop, smanjio sam račun za 50 odsto. Kako? Pa desktop računari, zbog grafičke karte, troše mnogo više struje nego laptopovi koji su moderniji. Znači, ako osavremenimo urađeje, možda uđemo u neku ekonomičnost", kaže za UNU jedan aneketirani prolaznik.
Međutim, naš sagovornik koji ima svoju firmu kaže, da kada vidi koliko plaća struju u Srbiji, uočava velika razlika u odnosu na cenu koja se plaća u inostranstvu, pa zaključuje da je ovde još i dobro što se tiče struje.
Zbog povećanja cene struje, raste i cena prozvodnje, a samim tim i proizvoda – što znači da raste i inflacija. Da li, onda, nove cene dolaze kao šok za privredu?
"Veći deo privrede će zapravo imati mnogo veći porast od tih 10 procenata, zato što će tek sada, od januara, zapravo imatu tu neuporedivo višu cenu struje. To je zato što su se oni snabdevali tokom ove godine po ceni koja je ugovorena krajem 2021. godine, a koja je bila mnogo niža", ističe ekspert za energetiku Velimir Gavrilović.
Budućnost ostaje neizvesna jer, prema rečima našeg sagovornika, ne zna se koliko će nove cene biti aktuelne.
"Postepenim povećavanjem cene struje, gubitak EPS-a će se smanjivati. Koliko će to privreda i građani moći da izdrže videćemo, ali da je dobro - nije", kaže Gavrilović za UNU.
Kako bi Srbija bila energetski nezavisna, sa zdravijom životnom sredinom, mora da se reformiše energetski sektor, rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i zaključila da je svaka promena bolna – ali i da je neophodno podizanje cena i struje i gasa.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.