U rudarskom sektoru 2021. godine bilo je zaposleno 27.000 ljudi, od čega 8.500 u rudnicima metala, sa tendencijom povećanja broja, istakla je ministarka Đedović.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Ðedović izjavila je danas da će Srbija svojim mineralnim resursima u narednom periodu biti značajna država na evropskom i svetskom tržištu retkih minerala i važnih metaličnih i nemetaličnih sirovina i da je spremna da razvija rudarstvo uz poštovanje standarda zaštite okoline.
Govoreći na konferenciji "Mineralni resursi Srbije, održivi rast kroz odgovorno rudarstvo" ministarka Đedović je naglasila da je rudarstvo danas važan činilac privredne aktivnosti i rasta u Srbiji, rekavši da je ove godine učestvovalo sa 2,6 odsto u BDP-u u prvom kvartalu i 2,3 odsto u drugom.
"Ono beleži višu stopu rasta od industrijske proizvodnje, jer je industrijska proizvodnja u periodu januar-jul ove godine u odnosu na isti period 2021. porasla za 2,7 odsto, dok je rudarstvo raslo preko 30 odsto, što je rezultat povećanih ulaganja, naročito u ekdsploataciju i preradu u rudniku bakra", rekla je ministraka Ðedović.
Navela je da je u rudarskom sektoru 2021. bilo zaposleno 27.000 ljudi, od čega 8.500 u rudnicima metala, sa tendencijom povećanja broja.
"Trenutno se u Srbiji obavljaju geološka istraživnaja na 178 istražnih polja, od čega su 120 istražnih polja metaličnih sirovina, između ostalog, bakra, zlata, olova, cinka,. srebra, dva istražna polja energetskih sirovina, i 56 polja na kojima se istražuju nemetalične sirovine", rekla je Ðedovićeva.
Istakla je da su retki minerali neravnomerno raspoređeni u svetu, ali da Srbija raspolaže nekima do njih.
"Srbija je bogat mineralnim sirovinama, pre svega bakrom. zlatom, srebrom, olovom, cinkom, boratima i litijumom. Sa svojim mineralnim sirovinama Srbija će u narednom periodu biti značajna država, kako na evropskmi, tako i svetskim tržištima retkih mineralnih sirovina", smatra ministarka rudarstva i energetike.
Naglasila je da se naše rudne najveće vrednosti nalaze u potvrđenim rezervama bakra, zlata, olova i cinka, litijuma i bora, ali i u energetskim sirovinama.
Ðedovićeva je istakla da su mineralne sirovine u eri savremenih tehnologija osnov svakog razvoja savremenog društva i nužan preduslov postojanja savermene civilizacije.
Navela je da je cilj vlade da rudarstvo sačuva i omogući da se razvija i da bude moderno, efikasno i održivo, kako bismo kao zemlja mogli da se razvijamo i da stvaramo bolje uslove za građane i privredu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.