Ruski napad na Ukrajinu lansirao vrednost nafte u oblake

Na berzama je zavladao strah jer se ulagači boje kako će se rusko-ukrajinski rat odraziti na kompanije koje zavise o ruskom gasu i tržištu.

24.02.2022. 15:52
  • Podeli:
nafta-pixabay.jpg Foto: Pixabay

Cene nafte na svetskom tržištu u četvrtak su porasle na više od 105 američkih dolara po barelu.

To je najveća vrednost "crnoga zlata" još od 2014. godine.

Ulagači strahuju da bi moglo doći do poremećaja u snabdevanju i spas traže u iranskoj nafti

Nova runda divljanja cena nafte direktna je posledica ruske invazije na Ukrajinu. Ulagači, naime, strahuju da bi moglo doći do velikih poremećaja u svetskom snabdevanju tim energentom, a s obzirom na to da je Rusija veliki proizvođač i izvoznik nafte te da joj Zapad uvodi nove sankcije.

Uprkos tome, analitičari se nadaju da bi cena barela nafte uskoro mogla pasti ispod 100 USD. Slamku spasa vide u pregovorima koji Zapad u Beču vodi s Iranom, a koji bi mogli rezultirati ukidanjem sankcija toj bliskoistočnoj zemlji. To bi omogućilo da se na svetskom tržištu pojave velike količine iranske nafte i tako smanji cena "crnoga zlata".

Ipak, valja voditi računa o tome da su skladišta nafte u svetu sada već prilično ispražnjena, a mogući povratak iranske nafte na svetska tržišta još uvek nije siguran.

Neizvesno snabdevanje plinom

Ako se uzme u obzir i da je Rusija veliki proizvođač i izvoznik i gasa, čija je cena i pre izbijanja rusko-ukrajinskog rata obarala rekorde, jasno je da svet može računati na jačanje inflacijskih pritisaka i u nastavku godine. Tim više što je oporavak od korona-krize podstkanuo i potražnju za energentima, kao i drugim robama i uslugama.

Uz naftu i gas, raste i inflacija: Srbija, Hrvatska i Mađarska koriste isti recept

Nestabilna tržišta nafte i gasa primorala su države da uvedu restriktivne mere i spreče nagli skok inflacije

Izbijanje rata u Ukrajini dodatno je pokrenulo ulagače da se okrenu zlatu i ostalim metalima.      

Ulagači se okreću zlatu kao 'sigurnoj luci', a raste i potražnja za paladijem   

Tako je vrednost zlata, u trenutku pisanja ovog članka, dostigla vrednost od 1959,36 USD po unci. To je 2,7 posto više nego u sredu i najveća je vrednost zlata od septembra 2020. godine, ističu svetski mediji. Tokom jutra cena zlata bila je i veća.

Velik je rast potražnje i za paladijem, čija je cena u četvrtak porasla 5,7 posto pa se uncom te kovine, u trenutku pisanja ovog teksta, trgovalo po ceni od 2622,43 USD. To je najveća vrednost paladija od avgusta prošle godine.  

Razlog rasta cena paladija je strah od poremećaja u nabavci tog metala nakon izbijanja rusko-ukrajinskog rata. Rusija je, naime, najveći izvoznik paladija.

Rusko-ukrajinski rat poljuljao je evropske i svetske berze

Rat na istoku Evrope snažno je poljuljao i evropske i svetske berze. Tako je indeks berze u Frankfurtu DAX pao 4,7 posto u trenutku pisanja ovog članka.

U padu je i vrednost indeksa FTSE koji prikazuje stanje na berzi u Londonu, a koji je u četvrtak, u trenutku zaključenja ovog teksta, izgubio 2,3 posto vrednosti, piše Reuters. U padu su i indeksi berze u Njujorku, kao i berze Tokiju i Hong Kongu.

Ukrajinski Generalštab: Rusija izvela više od 30 napada krstarećim raketama

Savetnik Kancelarije ukrajinskog predsednika saopštio je da postoji mogućnost da ruske vojne trupe uđu u vladine objekte

Panika na berzama

Razlog pada vrednosti deonica je strah ulagača od posledica ruske invazije na Ukrajinu. Naime, brojne evropske kompanije zavise o ruskom gasu, a mnoge su svojim proizvodima i prisutne na ruskom tržištu. Sankcije koje Zapad uvodi Rusiji mogle bi se odraziti i na njihovo poslovanje, pa ne čudi da je na berzama zavladala panika, kako su je već okarakterisali pojedini finansijski analitičari.

Pad vrednosti u četvrtak zabeležen je i kod vodećih svetskih valuta, ali ti su padovi bili razmerno mali, manji od dva posto u odnosu na prethodni dan.

 

 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()