Neke toplane u Srbiji već su povećale cenu isporuke toplotne energije.
Za trećinu više nego do sada, troškovi centralnog grejanja biće veći za stanovnike pojedinih opština u Srbiji. Zbog poskupljenja cena gasa, oko 60 toplana je od 1. oktobra podiglo cene grejanja. I dok su neke već donele odluku o povećanju, druge čekaju odobrenje.
"Beogradske elektrane" su među više javnih preduzeća u sistemu grejanja u Srbiji koja povećavaju cenu pred početak grejne sezone.
Danas je poslednji dan funkcionalnih proba, a do 15. oktobra, kada počinje grejna sezona otklanjaju se mogući kvarovi.
"To ne znači da ukoliko vremenski uslovi budu takvi nećemo i ranije krenuti sa grejanjem. Za to bi trebalo da se ispune određeni uslovi, a pre svega da prosečna temperatura pređe 12 stepeni. Još jednom moram da pomenem da to ne znači prosto sabiranje i oduzimnje maksimalne i najniže dnevne temperature, već su to odrđeeni parametri koje dobijamo od meteorološke ustanove", pojašnjava Vanja Vukić iz JKP "Beogradske elektrane".
Neke toplane u Srbiji već su povećale cenu isporuke toplotne energije.
Iz Jagodinske toplane poskupljenje 10 odsto, što znači da će viši računi stići već u novembru. Subotičke toplane su korigovale cene i poskupljenje za ovu sezonu iznosi oko 15,5 odsto. Toplana Šabac je, zbog povećanja cene gasa podigla cene grejanja u proseku za 32 odsto, dok su Beogradske elektrane zatražile povećaje cene grejanja za šest odsto. Toplana Majdanpek spada u retke koje cenu nisu povećale.
Stručnjaci navode da su poskupljenja opravdana.
"Oni su obično poslovali bez nekog profita i nemaju nikakvih rezervi. U međuvremenu su sve vrste goriva poskupele. U zadnje vreme se i dalje daje neki podsticaj za rast zarada, tako da vam svi troškovi rastu, tako da je neminovno da oni povećaju cene", smatra ekonomista Milan Kovačević.
Alternativa bi bila da toplane naprave velike gubitke, navodi ekonomista Milan Kovačević. Zbog toga bi grad, kao njihov osnivač ponovo morao da uzme od građana, jer za to u budžetu ne bi bilo sredstava.
Na kraju bi ponovo platili građani. Zbog toga, navodi ovaj stručnjak, normalnije je da to plate oni koji koriste u srazmeri sa onim koliko koriste, te će tako bar postojati težnja da se i u štedi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.