Plan je fokusiran na tehnologije proizvodnje električne energije iz vetroelektrana i proizvodnje električne energije iz solarnih elektrana
Vlada Srbije usvojila je Plan sistema podsticaja korišćenja obnovljivih izvora energije za period 2023-2025.
Plan je fokusiran na tehnologije proizvodnje električne energije iz vetroelektrana i proizvodnje električne energije iz solarnih elektrana.
U planu nema podsticanja izgradnje malih hidroelektrana u trogodišnjem periodu, zbog, kako se navodi u obrazloženju, izazova u vezi sa pitanjem njihove ekološke prihvatljivosti.
Ukupan kapacitet za koji se može steći pravo na podsticaje u sistemu tržišne premije u periodu od naredne tri godine iznosi 1.000 MW za tehnologiju vetroelektrana i 300 MW za tehnologiju solarnih elektrana.
Predviđeno je da se prve aukcije za dodelu tržišne premije održe u drugom kvartalu 2023. godine za 400 MW kapaciteta vetroelektrana i 50 MW kapaciteta solarnih elektrana.
Naredne aukcije za dodelu tržišne premije će se održati u prvom kvartalu 2024. godine, gde će kvota aukcije iznositi 300 MW za vetroelektrane i 100 MW za solarne elektrane, i u prvom kvartalu 2025. godine, gde će kvota aukcije iznositi 300 MW za vetroelektrane i 150 MW za solarne elektrane.
Prve aukcije u ovoj godini biće sprovedene u klasičnoj i jednostavnijoj formi, gde se podsticaji dodeljuju na osnovu finansijske ponude.
Plan je, kako se navodi da buduće aukcije uključe i druge kriterijume, poput spremnosti proizvođača da električnu energiju ponude garantovanom snabdevaču za potrebe garantovanog snabdevanja domaćinstava i malih kupaca ili drugom krajnjem kupcu kroz direktan ugovor o otkupu obnovljivih izvora energije, čime će se obezbediti da korisnici podsticaja prodaju električnu energiju u Srbiji za potrebe građana i privrede.
"Uzimajući u obzir vremenski rok između sprovođenja aukcije i puštanja u rad proizvodnog kapaciteta za koji se na aukciji stekne pravo na podsticaje, a koji je specifičan za svaku vrstu tehnologije, u narednom periodu od tri godine, očekuje se da će u prvom kvartalu 2025. godine biti pušten u rad kapacitet solarnih elektrana koji stekne pravo na podsticaje na prvoj aukciji (50 MW), dok se u četvrtom kvartalu 2025. godine očekuje da će u rad biti puštena većina kapaciteta vetroelektrana koje steknu pravo na podsticaje na prvoj aukciji (300 MW), kao i većina kapaciteta solarnih elektrana koji steknu pravo na podsticaje na drugoj aukciji (50 MW)", prenosi Ekapija.
Elektrane na biogas nisu obuhvaćene Planom jer su trenutno za 68,26 MW rezervisane fid-in tarife čija se realizacija očekuje do kraja 2025. godine, što će u slučaju realizacije sa postojećim kapacitetom od 28,48 MW obezbediti skoro 100 MW kapaciteta iz ove tehnologije.
Ovo je, kako se navodi, više nego dovoljno imajući u vidu da je trenutno fid-in tarifa za električnu energiju proizvedenu u biogasnim elektranama veoma visoka i iznosi 200 €/MWh, pa bi dodatno podsticanje biogasnih elektrana moglo da dovede do prekomernog opterećenja sistema podsticaja.
Planom nisu predviđene aukcije ni za ostale tehnologije poput elektrana na biomasu, geotermalne i druge elektrane, imajući u vidu da nema projekata koje bi postupak učinile konkurentnim.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.