Gas će kroz interkonektor moći da ide u oba pravca, Srbiji je važnije da uvozi gas od Bugarske, nego da ga izvozi Bugarskoj, poručio predsednik
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je, zajedno sa predsednikom Bugarske Rumenom Radevim, gradilište u Kostinbrodu u blizini Sofije na kojem danas počinju radovi na izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske na bugarskoj teritoriji.
Gas će kroz interkonektor moći da ide u oba pravca, rekao je Vučić dodajući da je Srbiji važnije da uvozi gas od Bugarske, nego da ga izvozi Bugarskoj. On je navdeo da je od više eksperata čuo da gasovod može da koristi još 10 dodatnih odsto gasa koji se trenutno ne koristi.
Za sada postoji 17 kompresora na bugarskoj strani, čiji je kapacitet od 1,8 miliona na dnevnom nivou. Kupljeno je još četiri kompresora što će smanjiti pritisak, rekao je predsednik Srbije.
Vučiću su predstavljeni planovi za igradnju dva terminala u Grčkoj, kao i povezivanje sa Kaspijskom regijom, odnosno Azerbejdžanom i Turkmenistanom, ali i da će uskoro moći da koriste i gas iz Azerbejdžana.
Vučić je naveo da je, kada je reč o gasu iz Azerbejdžana, razgovarao sa predsednikkom Ilhanom Alijevim koji, prema njegovim rečima, insistira na dugoročnim ugovorima.
"Ali, moramo da znamo cene i mehanizme kako bismo mogli da ih uporedimo i da se eventualno priključimo", rekao je predsednik Vučić na šta mu je rečeno da Srbiji mogu da se ponude određeni tenderi kako bi zajedno dve države mogle da traže cene koje su povoljnije, kao i da bi trebalo napraviti zajedničku regionalnu platformu kako bi dobili povoljnije cene za sve.
Danas je važan dan za Srbiju, Bugarsku i ceo region, istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ukazujući na to da se nastavlja povezivanje dve države, dva naroda i ekonomije dve zemlje.
Vučić je na Instagram nalogu "buducnostsrbijeav" postavio fotografiju sa sastanka sa predsednikom Republike Bugarske Rumenom Radevim, kome se zahvalio na trudu da zajedno izgrade bolju budućnost i najbolje moguće odnose.
"Važan dan za Srbiju i Bugarsku i ceo region. Nastavljamo povezivanje dve države, dva naroda i naših ekonomija. Novi gasni interkonektor doneće veću energetsku sigurnost za građane i šansu za nove investicije, a razgovarali smo i o drugim projektima koji su u planu", napisao je predsednik Srbije ispod fotografije.
U Kostinbrod u blizini Sofije, počinju radovi na izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske na bugarskoj teritoriji. Međusistemska gasna veza "Bugarska-Srbija" (IBS) u Srbiji biće dužine 109 kilometara, a ukupna dužina dvosmernog gasovoda kroz obe države je 170 kilometara, od Novog Iskara u blizini Sofije do Niša.
Gasovod je kapaciteta 1,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje i predstavlja projekat od zajedničkog interesa za EU. Ukupna vrednost gasnog interkonektora Niš - Dimitrovgrad - Bugarska, prema proceni Evropske investicione banke, iznosi 85,5 miliona evra, od kojih EIB u vidu kredita obezbeđuje 25 miliona evra, 49,6 miliona je bespovratno sufinansiranje EU iz IPA fondova, dok će se ostatak troškova pokrivati iz budžeta Srbije i sopstvenih sredstava JP Srbijagas.
Skupu povodom početka radova na izgradnji gasovoda prisustvuju i ministri energetike obe zemlje, Rosen Hristov i Dubravka Đedović, kao i izvršni direktor Bulgartransgaza Vladimir Malinov i Srbijagasa Dušan Bajatović.
Gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske biće, kako je najavljeno, spremna za operativni rad polovinom ove godine, a glavni izvođač radova ne Glavbolgarstroj.
Radovi uključuju izgradnju dvosmernog magistralnog gasnog interkonektora MG10 Niš - Dimitrovgrad na teritoriji Srbije, između sistema prirodnog gasa Srbije i Bugarske, kao i gradnju četiri merno-regulacione stanice i pratećih objekata.
Bugarska će zahvaljujući gasnom interkonektoru sa Grčkom dobijati prirodni gas iz Azerbejdžana i LNG (tečni) gas preko luke na severu Grčke.
Gasni interkonektor će biti u punoj sinergiji sa LNG terminalom u Aleksandropolisu i biće veza za Južni gasni koridor i obezbediće alternativno gasno snabdevanje iz Kaspijskog regiona.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.