Zašto je dizel u Srbiji skuplji od benzina: Kako zakoni tržišta kroje cene goriva

Maksimalna cena evro dizela narednih sedam dana biće 216 dinara, a maksimalna cena benzina evro premijum BMB 95 - 175 dinara, objavilo je u petak Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.

10.10.2022. 15:52
  • Podeli:
nafta_PIXABAY Cropped (1) (1).jpg Foto: Pixabay

Nakon objave najnovijih cena goriva u Srbiji sve je začudila informacija da je razlika u ceni između dizela i goriva čak 40 dinara. Opravdano se i postavilo pitanje zašto je to tako.

U Ministarstvu energetike imaju jednostavan odgovor - usled manja na dizela na tržištu došlo je do ove razlike u ceni, ali kao jedan od razloga je i taj što su se ranije uvozile velike količine dizela iz Rusije.

I zakoni tržišta imaju svoju ulogu.

To naglašava Raša Kojičić, pomoćnik ministarke rudarstva i energetike, koja ističe da se ovakve situacije dešavaju kada na tržištu dođe do manjka nečega, onda tome i raste cena.

Napominjući da se cene derivata formiraju na slobodnom tržištu te da ih dikira berza, Kojičić naglašava da se svakako formiraju u zavisnosti od potražnje.

Dodao je da se u rafinerijskoj preradi pravi sirovi benzin koji je sirovina i za petrohemijsku industriju, pa onog trenutka kad padne potražnja za sirovim benzinom pojavljuju se dodatne količine i na berzi počinje da pada njegova cena.

Kojičić takođe navodi da rafinerije naftu nabavljaju na slobodnom tržištu i da na to koju će naftu nabavljati pre svega utiču raspoloživi tipovi nafte na tržištu ali i komercijalni uslovi.

"U minulom periodu ruska sirova nafta mogla se naći na berzi po diskontnim cenama. Da li je popust bio tačno 20 odsto u ovom trenutku ne možemo da tvrdimo jer svaka kompanija sklapa pojedinačni komercijalni ugovor", rekao je on i dodao da kompanije za rafinerije naftu nabavljaju par meseci unapred da bi zadržala kontinuitet proizvodnje.

Što se samih berzi tiče, prema naftnom tipu Brent odnosno evropskoj nafti posmatraju se sve ostale nafte kako bi se radile nalize. Tako se i najviša maloprodajna cena derivata na našem tržištu formira na osnovu cena po kojima se dizel i benzin mogu naći na tržištu i dodaje da su na našem tržištu prisutni derivati kako iz uvoza tako i iz domaće prerade nafte.

On je objasnio da je sirova nafta tipa Brent (evropska) u stvari referentna na berzi na osnovu koje se posmatraju sve ostale nafte kako bi se mogle raditi analize.

Potražnja je ta koja, prema njegovim rečima, diktira cene derivata na berzi te dodaje da je nezahvalno procenjivati kakve cene derivata možemo da očekujemo u narednu periodu.

Naglasio je da cene derivata na berzi zavise isključivo od potražnje.

"Ranijih godina su se znali periodi godine, kada se koji derivat više troši. Ove godine imamo disbalans, to se ogleda i u razlici između cene dizela i benzina, tako da bilo kakvu procenu davati je veoma nezahvalno", rekao je on.

Kojičić dodaje i da svi gledaju fjučerse odnosno tzv. ugovore koji obavezuju kupca da kupi nešto po unapred dogovorenoj ceni. Na osnovu fjučersa upravo se prave očekivanja cena sirove nafte na berzi.

Međutim, ove godine su čak i fjučersi pokazali da više ne vrede stara pravila.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()