Italija u velikom problemu: Mladi radnici beže u inostranstvo

talni, dobro plaćeni ugovor, retkost je za mlade u Italiji

14.05.2024. 07:30
  • Podeli:
italija pixabay-6607d382a737b.webp Foto: Pixabay

Mladi kvalifikovani Italijani sve češće odlaze u inostranstvo, što bi moglo skupo da košta italijansku privredu.

Čak 40 odsto zaposlenih do 34 godine ima ugovore na određeno vreme ili sezonski. Kod ostalog radno sposobnog dela stanovništva je taj procenat s 13 odsto osetno niži.

U Italiji je prosečna bruto godišnja plata oko 27.000 evra, što je dvanaest odsto manje od proseka EU i 23 odsto manje od nemačkog proseka.

Zaposleni mlađi od 34 godine zarađuju u proseku oko 16.000 evra. Stalni, dobro plaćeni ugovor, retkost je za mlade u Italiji.

Stručnjaci primećuju opasan razvoj događaja za italijansku privredu – sve više dobro obrazovanih studenata emigrira u inostranstvo, do 20.000 godišnje, i te brojke su se utrostručile u poslednjih deset godina.

Ugrožene mlade žene i jug Italije

Kristina Freguja vodi sektor za tržište rada pri Agenciji za statistiku Ista. Ona beleži sve veće poteškoće kad je u pitanju pronalaženje i zadržavanje kvalifikovanih radnika, posebno na jugu zemlje koji su hitno potrebni za modernizaciju privrede i ekonomski uzlet.

Dok sever Italije još ima koristi od emigranata s juga, ovi, tradicionalno slabije razvijeni delovi zemlje, svake godine gubi desetine hiljada radnika.

Situacija na italijanskom tržištu rada je još teža za mlade žene. Njima se mnogo češće od muških kolega nude ugovori na određeno vreme. Slaba ponuda jaslica i vrtića, posebno na jugu, dodatno tera mlade žene da se odlučuju između porodice i karijere.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()