Visina primanja u starosti u Nemačkoj zavise najviše na osnovu vaše plate
Državljani Srbije koji su radili u Nemačkoj, i kojih je trenutno oko 400.000, imaju pravo na pun iznos penzije zbog međudržavnog sporazuma potpisanog još 1969. godine, koji je još uvek na snazi.
Naime, ako ste radili u Nemačkoj duže od 5 godina imate pravo na državnu penziju srazmerno doprinosima koje ste tamo uplaćivali. Prosečna penzija u Nemačkoj prema poslednjim dostupnim podacima iznosi oko 1.600 evra.
Što se tiče starosne granice, u Nemačkoj, slično kao i u Srbiji u toku je reforma penzionog sistema, i granica se svake godine od 2012. pomera za jedan mesec, s tim što postoji opcija odlaska u prevremenu penziju od 61 godine života.
Ipak, postoji i slučaj u kom, sa samo 5 godina uplaćenog osiguranja možete da odete u penziju. U najkraćem, 180 evra mesečne penzije, možete da ostvarite ukoliko ste radili za prosečnu platu koja se prethodnih godina kretala na nivou od oko 2.600 evra neto, prenosi Blic.
Visina primanja u starosti u Nemačkoj zavise najviše na osnovu vaše plate. Svake godine vam se dodeljuju bodovi, tzv. Entgeldpunk. Ako su vam godišnja primanja jednaka nemačkom proseku te godine, dobijate 1 bod, a ako su veća, logično, dobijate više bodova.
Da biste izračunali vašu buduću penziju morate da znate koliko bodova imate, kada planirate u penziju (za svaki mesec pre 67. rođendana oduzmite 0.3 odsto) i kolika je vrednost vaših bodova(u zavisnosti da li živite u zapadnoj ili istočnoj regiji).
Na primer, ako radite 30 godina u Nemačkoj i idete u penziju sa 68, za vreme radnog veka ste skupili 34,12 bodova, a svaki bod vredi 36,02 evra, onda će vam penzija biti oko 1.229 evra.
Prosečna penzija u Nemačkoj iznosi 45 odsto prosečne bruto plate, i ove godine iznosi oko 1.600 evra.
Ipak, u praksi je malo drugačije. Zbog toga što su svesni da im penzija neće biti dovoljna za održavanje standarda koji su imali dok su radili, većina Nemaca se ranije pobrine za dodatna primanja u starosti. Tako da starosna penzija u proseku čini 63 odsto primanja kada se ode u penziju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.