Kupci će moći da prate ko je odgovaran za izvođenje radova, zašto se kasni i slično.
Upotreba BIM metoda, koja će zaživeti od 2026. godine, omogućiće da se tehnološki prati nastanak zgrade, a potencijalni kupci stanova će imati uvid u to koji su materijali korišćeni pri izgradnji, kao i gde je planirana da stoji koja utičnica, sijalica i slično.
Stručnjaci ukazuju da je dalji napredak građevinske industrije moguć jedino ako se, kao i ostale grane privrede, prilagodi digitalizaciji.
"Imaćete podatke ko je bio odgovoran, ko je izvodio radove, zašto je nešto kasnilo. Sutra, ukoliko se desi kvar, biće dostupni automatski podaci gde se nalaze instalacije, u 3D prikazu moći ćete to da sagledate", objasnila je nedavno za RTS arhitekta Danijela Rabrenović.
Vlada Srbije najavila je da će svi javni projekti ubuduće morati da se rade u tom programu. Stručnjaci kažu da je to dobar potez jer će svaki objekat na taj način imati svojevrsni pasoš s detaljnim podacima.
Podatke na klik omogućava i softver poput Plan radara, koji olakšava upravljanje u građevinarstvu i vođenje same dokumentacije. Bojan Petković iz Plan radara kaže da su najbitnija stvar u digitalizaciji sami podaci - dostupnost tih podataka u pravom vremenu i prava količina.
"To može rezultirati uspehom ili neuspehom neke firme i projekta. Zato je izrazito bitno da se podaci prikupljaju, način na koji se prikupljaju mora biti jednostavan za korisnika i brz, oni se analiziraju i moraju biti vrlo brzo dostupni onome ko ih treba kad mora da reši neki problem", rekao je Petković za RTS.
Istraživanje Privredne komore pokazuje da su finansije problem na putu digitalizacije u građevinskoj industriji.
"Svaki softver košta, licence za softver koštaju, pojedinačne, kompanijske licence, i to se uglavnom navodi kao prepreka uvođenju tehnologija, tu su i obuke, koje opet imaju svoju cenu, više u vremenu koje treba odvojiti nego u finansijskom smislu", objašnjava Ivana Vuletić iz Udruženja za građevinsku industriju PKS.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić naveo je na društvenim mrežama da se Izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji uvodi BIM metod u projektovanje počev od 2026. godine, kao i elektronska građevinska knjiga i elektronski potpis:
"Svi javni objekti moraju da se odmah rade u BIM metodi, kao što se u po toj metodi već projektuje beogradski metro. Privatni objekti projektovaće se u BIM metodi od 2026. godine jer je potrebno vreme da projektni biroi nabave softver i obuče ljude, kao i da studije završe prvi studenti koji sada na fakultetima rade u tom modelu"
Izmene Zakona o planiranju i izgradnji, koje bi uskoro trebalo da se nađu pred poslanicima, doneće dodatnu uštedu vremena svim učesnicima u nastanku nekog objekta, a kako navodi RTS, u planu je uvođenje elektronskog građevinskog dnevnika i knjige, ali i elektronskog potpisa.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.