Mali uoči Sijevog dolaska: Potpisujemo više od 29 sporazuma sa Kinom, biće i velika investicija

Kineski predsednik danas dolazi u posetu Srbiji

07.05.2024. 18:17
  • Podeli:
mali momirović kineski ministri marko đoković tanjug-663a53d37e5cb.webp Foto: Marko Đoković Tanjug

Članovi kineske delegacije, ministri i predstavnici institucija doputovali su u Beograd u okviru dvodnevne posete Srbiji koju će danas započeti predsednik Kine Si Đinping.

Prethodno je potpredsednik vlade i ministar finansija je zajedno sa ministrom trgovine Tomislavom Momirovićem sačekao prve goste iz Kine i pozdravio ih na aerodromu.

Ministar finansija Siniša Mali, gostujući na RTS-u, kaže da postoji iskreno prijateljstvo između NRK i Srbije i Aleksandra Vučića i Si Đinpinga.

Podsetio je na prvu posetu Si Đinpinga Srbiji, te dodao da smo tada imali mere fiskalne konsolidacije. Tada je Železara Smederevo pravila gubitke, kao i RTB Bor.

" Samo 8 godina kasnije od RTB Bora koji je bio u stečaju, kao i Železara Smederevo, imamo prvog, drugog i trećeg izvoznika iz Srbije", rekao je Mali.

Pre 30 ili 40 godine udeo Kine u svetskom BDP 2,7%, a danas je porasla na 18-19%.

"Trend je takav da Kina raste", kazao je Mali i objasnio da je sada izjednačen udeo Kine u svetskom BDP sa EU.

Mali ističe e da svi hoće da predsednik Kine dođe u njihovu zemlju, ali je on došao u Srbiju, po drugi put. Ističe da u Srbiju dolazi sve veći broj državnika.

"Ako uzmete u obzir da je Kina jedna od dve najmoćnije sile sveta, Si je najveći i najvažniji državnik koji je u Srbiju došao u polednjih nekoliko godina", rekao je Mali.

Srbija je dominantna ekonomija na Zapadnom Balkanu, tvrdi Mali. Bili smo partneri od početka inicijative Pojas i put, podseća.

Mali je dodao danas da će tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga biti potpisano više od 29 sporazuma o saradnji i najavio veliku investiciju jednoj veoma perspektivnoj oblasti o kojoj će biti više reči tokom sutrašnjeg dana.

Mali je za RTS rekao da je razgovor Si Đinpingom prilika da se sumira sve što je urađeno u prethodnom periodu. Podsetio je da je i sam Si u autorskom tekstu u "Politici" pisao o uspešnoj saradnji Kine i Srbije, koja uključuje Železaru Smederevo, brzu prugu koja će povezati Beograd i Budimpeštu, ali i druge kineske investicije i fabrike u Srbiji.

"To je rezultat naše saradnje sa Kinom i njihove politike da se ne mešaju unutrašnje političke stvari, već rade na projektima koji doprinose građanima Srbije", naglasio je Mali.

Mali je istakao da kineske fabrike zapošljavaju građane Srbije, redovno isplaćuju plate, poreze i doprinose i doprinose izvozu. Dodao je da je izvoz Srbije prošle godine bio veći od 40 milijardi evra i da je veliki broj kineskih investicija usmeren upravo na izvoz.

"To je win-win situacija", rekao je Mali.

Rast izvoza, pad nezaposlenih, punjunjenje budžeta Mali je označio kao priliku za nove investicije i dalje podizanje plata, penzija.

Dodao je da će prvi deo Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom zaživeti 1. jula i na pitanje šta će država da uradi kako bi zaštitila srpske proizvođače, Mali je istakao da je pri sklapanju sporazuma Srbija veoma pažljivo analizirala svaki proizvod obuhvaćen sporazumom.

Dodao je da je država nastojala da omogući uvoz i smanjenje cena onih proizvoda koji doprinose daljem rastu i razvoju srpske industrije, a da sa druge strane zaštiti one koji su najmanje konkurentni.
Podsetio je da postoje tri faze primene sporazuma u narednih 15 godina, da prva faza stupa 1. jula, sledeća za 5 godina, pa za 10 godina i ocenjuje da ima dovoljno vremena da se cela srpska ekonomija prilagodi tome. 

Mali je podsetio i da Srbija ima sporazume sa CEFTA, EU, Evroazijskom unijom, sa Turskom, kao i da je u procesu sklapanja sporazuma sa Egiptom, Južnom Korejom i UAE.

Mali je istakao da Srbija ne smatra da je protekcionizam rešenje i da okretanjem protekcionizmu države na dugi rok gube ekonomsku bitku

"Zamislite da sve što proizvedemo ovde, može da ide u Kinu bez tih carina. Ogroman potencijal za našu poljoprivredu i za razne druge grane, kao što je farmaceutska", naveo je Mali i poručio da je taj sporazum o slobodnoj trgovini najveća razvojna šansa naše privrede u narednih 10 do 15 godina. 

"Investitori se ovde nalaze kao kod kuće. Potpuno smo otvoreni za kineske investicije", rekao je Mali, govoreći uoči dolaska kineskog predsednika u posetu Srbiji.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()