'Srpsko zlato' – crvene boje, od seljaka se otkupljuje, kažu za bagatelu, zato smo prethodnih dana i svedočili blokadi malinara na ulazu u Brus, Bajinu Baštu i Arilje
Ponovo gledamo paradoks. Otkupna cena kilograma maline je ove godine u rangu luka i krompira - od 160 do 240 dinara. Međutim, kilogram maline se u marketima prodaje i po ceni od 1.600 dinara.
Poljoprivrednici najavljuju proteste, a iz Vlade Srbije kratko poručuju: Država ne može da odredi cenu, to čini samo tržište.
Ovo je srpsko zlato, doduše, crvene boje. Ali to zlato se od seljaka otkupljuje, kako oni kažu, za bagatelu. Zato smo prethodnih dana svedočili blokadi malinara na ulazu u Brus, Bajinu Baštu i Arilje.
Ne znaju kako će platiti radnike, niti kako će pokriti svoje troškove, jer je otkupna cena po kilogramu od nekadašnjih 450 pala na 200, a u nekim krajevima na 160 dinara.
"Ove godine nećemo ništa izaći na kraju, a za sledeću ćemo je verovatno poništiti, ako ne budu dali konkretnu cenu da bude iole prikladna prema ovoj skupoći. Otišlo je sve 100% i hrana i preparati za biljke i sve. Oni ako ne daju, narod će da poništi maline. Hladnjačari ove godine neka drmaju, a sledeće neće imati," istiće malinarka iz Bajine Bašte Milena Tešić.
Nedaleko od sela Milene Tešić, na Bajlonijevoj pijaci, malina se dobro prodaje, baš kao i ostalo bobičasto voće. Međutim, retko ko kupi ceo kilogram. On ovde košta od 450 do 800 dinara.
Prodavci umorni od vrućine, ali ipak srećni jer su mnoge tezge poluprazne. Kod povoljnijih prodavaca, usuđuju se da kažu, malina ide kao alva - o tome svedoči na desetine praznih gajbi.
"Do pre 10 dana, ljudi su bili iznenađeni cenom od 800 dinara po kilogramu. Upoređivali su je sa cenom kilograma mesa. Sada ne, sada su dobre cene - 500 dinara za pijacu. Prošle godine je cena bila oko 1000 dinara, a sada je malina 500 dinara na pijaci, a u hladnjači verovatno još manje, tako da smo mi stvarno zadovoljni. Cena borovnica, malina i kupina je 500 dinara", kaže Sandra sa Bajlonijeve pijace.
Malina spada i u top pet artikala koji se najviše izvoze iz zemlje.
Agro-analitičari tvrde da je ove godine cena niska i zbog činjenice da hladnjačari imaju veliku rezervu koju nisu uspeli da prodaju i izvezu prošle godine, pa je to dodatno spustilo otkupnu cenu.
Dok se na Dorćolu kilo malina prodaje od 500 dinara pa naviše, seljak koji u istu tu malinu najviše ulaže dobija tek 160 ili 200 dinara po otkupnoj ceni.
Zato kažu da spas za srpskog seljaka leži u povećanju otkupne cene, a oni zakljućuju da bi bilo razumno da za kilogram malina dobiju cenu od makar 350 dinara po kilogramu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.