Mini finansijski udar: Proverili smo koliko košta opremanje đaka za polazak u školu

Za porodice sa više đaka sa 1. septembrom sprema se pravi mali "monetarni udar" na porodični budžet

Autor: Zvonko Ninkov
20.08.2024. 21:13
  • Podeli:

Još desetak dana Ines će moći duže da spava ili bezbrižno da se igra, a onda od septembra kreće u prvi razred. Njenoj mami Tamari to je već treći, dečji polazak u školu jer ima sina u sedmom razredu i ćerku u petom. Udžbenike još nisu kupili, ali procenjuje da bi ih sva tri kompleta knjiga koštala više od 55.000 dinara.

"Mi imamo tu olakšavajuću okolnost da je do sada treće dete dobija knjige gratis, sada je prebačeno da prvo dete dobija gratis, što je mnogo bolje jer neke knjige mogu i da se naslede i da je to najveći izdatak. S tim da on dobija knjige samo za one, kako kažu, "obavezne predmete". Tako da tu ima nekih 8-9.000, čini mi se, razlike za knjige koje neće dobiti", kaže za UNU Tamara Petković, majka troje dece.

 "To je samo deo troškova", napominje Tamara, jer će prvak dobiti ranac, a svakome od dece još moraju da se obezbede sveske, pribor za pisanje, tempere, opremu za fizičko.

"Čini mi se sveske prošle godine bile 8.000-9.000 dinara. E, sad, imamo ih troje i više predmeta, a čini mi se i da su malo i porasle cene svezaka", dodaje.

Ne čini se. Cene kvalitetnih svesaka A4 formata idu od 140 pa do 340 dinara, u zavisnosti od broja listova i motiva. Grafitne olovke mogu da se pazare i za 10, ali i za 180 dinara. Prazna pernica može da bude skuplja od pune, objašnjava vlasnica knjižara Mirosava Jović, jer su prošlogodišnji modeli sniženi i iznose manje od 1.000 dinara. Najpovoljniji rančevi u njenoj radnji su oko 2.000, najskuplji - blizu 9.000 dinara. Svesni da opremiti đaka nije mali trošak prodavci roditeljima barem nude pogodnosti oko plaćanja.

"Ovde može da se pazari na rate, kako čekovima, karticama, a sklopili smo ugovore i sa mnogim sindikatima kada su u pitanju organi državne uprave, tako da može i preko administrativne zabrane. Tako da preko te zabrane može i do 12 mesečnih rata", kaže za UNU Mirosava Jović, direktorka knjižare.

Slična je situacija i sa drugim knjižarama.

"Pet odsto popusta dobijaju na sveske, ceo školski pribor, rančeve, pernice, tako da je sa našom sa članskom karticom je moguće ostvariti posto od 5 odsto. Naravno, imamo i plaćanje čekovima", kaže za UNU Jelena Nedeljković, menadžerka jedne beogradske knjižare.

I pored svih olakšica, troškovi za školskih knjige, sveske i pribor, samo za jednog đaka, mogu da stignu i do 30.000 dinara. Ni tu neće biti kraj izdacima jer treba kupiti i lektiru, opremu za fizičko, možda i dodatne zbirke zadataka za vežbanje.

  Sa knjižarama se se spisak troškova neće završiti jer računajte da decu treba obući i obuti. Dakle, nove patike, nove majice, jakne za jesenju sezonu, povećaće troškove za još nekoliko stotina evra

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()