Nevolje u raju: Najbogatiji čovek na svetu ima petoro dece, ali ko će naslediti imperiju od 208 milijardi dolara?

Arnoovo bogatstvo je 19. aprila, prema Blumbergu, iznosilo 208 milijardi dolara

21.04.2023. 11:41
  • Podeli:
bernard-arnault-reuters.jpg Foto: Reuters

Bernar Arno, vlasnik francuskog koncerna luksuznih proizvoda LVMH, od kraja prošle godine je najbogatiji čovek na svetu, koji je s trona skinuo Ilona Maska, vlasnika Tesle i Tvitera.

U drugom je braku s Helen sa kojom ima troje dece, uz dvoje iz prvog braka. Sa sinovima Aleksandrom, Frederikom, Žanom i Antoanom i sa ćerkom Delfin, sastaje se jednom mesečno na ručku i traži od njih konkretne savete u vezi s poslom, o nekom menadžeru ili upravljanju nekim od brojnih brendova 480 milijardi dolara vredne kompanije LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE.

Arnoovo bogatstvo je 19. aprila, prema Blumbergu, iznosilo 208 milijardi dolara.

U velikoj reportaži američki poslovni dnevnik Wall Street Journal opisuje što je 74-godišnji Arno sve preduzeo kako bi osigurao da prenos moći na narednu generaciju prođe što mirnije i bezbolnije.

Za to su mu bile potrebne decenije, počevši od detinjstva kad je decu poticao da uče, pomagao im u matematici i hrabrio ih da upišu najbolje škole, vodeći ih sa sobom na poslovna putovanja i pregovore. Svo petoro dece radi u očevoj firmi i svako od njih već je suvlasnik, piše Jutarnji list.

Ali, ko će Arnoa naslediti na mestu izvršnog direktora i predsednika najvećeg svetskog luksuznog konglomerata, otvoreno je pitanje.

Najstariju ćerku Delfin (48) Bernar Arno imenovao je u januaru za izvršnu direktorku Diora, drugog najvećeg brenda u grupi. Nešto pre je njen brat Antoan  (45) postao izvršni direktor kompanije koja drži porodični udeo u LVMH.

Za petama su im tri sina iz drugog braka: Aleksandar (30) izvršni je potpredsednik kompanije Tiffany & Co., Frederik (28) vodi marku satova Tag Heuer, a 24-godišnji Žan direktor je marketinga i razvoja satova Lous Vitona. Sva su trojica studirala na vrhunskim školama.

Arno je sam preuzeo posao od oca, a 1984. preduzeo je svoj prvi poslovni korak u svetu luksuza, preuzevši kontrolu nad tekstilnom kompanijom na rubu bankrota. Ta kompanija skrivala je dragulj: Kristian Dior. Delfin je još od ranih 20-ih radila u Dioru, uz dizajnersku zvezdu Džona Galijana.

Dva najmlađa sina Bernara Arnoa najviše su se približila očevim ambicijama.

Frederik je studirao je isti fakultet kao otac. Bio je suosnivač startapa za elektronska plaćanja koji je prodao 18 meseci kasnije.

Njegov mlađi brat je u SAD studirao finansijsku matematiku, a zatim i mašinstvo. Radi u odjeljenju satova Luis Vitona, a većinu vremena provodi u fabrici u Švajcarskoj.

Bernar gotovo nikad u javnosti ne govori o tome ko će ga naslediti, ali njemu bliski izvori kažu da o tome razmišlja decenijama.

U decembru je transformisao Agače, privatni holding koji kontroliše LVMH, i stvorio drugu kompaniju koja je u vlasništvu njegove dece. Svako od njih petoro ima 20 odsto udela. Takođe ima funkciju rotirajućeg predsednika s dvogodišnjim mandatom. Nijedan od braće i sestara ne smeju prodati svoj udeo u kompaniji 30 godina bez jednoglasne saglasnosti ostalih.

Nakon što istekne 30 godina samo će direktni potomci Arnoa moći da drže deonice.

"Uveren sam da Arnoova deca mogu prevladati sve nesuglasice jer ih je otac od malih nogu učio da interese kompanije stavljaju na prvo mesto. Zasad se svi odlično slažu. Koga će Arno na kraju odabrati za prvog? Arno je pre svega pragmatičan menadžer, naviknut da bira onoga ko je najbolji u određenom trenutku, s obzirom na izazove. Tako će učiniti i s decom", uvereni su njegovi saradnici.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()