Ugrožena je i predstojeća jesenja setva uljane repice, pšenice i ječma
Zadružni savez Vojvodine uputiće nadležnim državnim organima zahtev da se proglasi elementarna nepogoda na delovima poljoprivrednih atara gde je suša napravila štetu.
Očekuju takođe da država razmotri mogućnost da poljoprivrednike oslobodi plaćanja dela poreza ili drugih naknada na poljoprivredno zemljište.
Kiša je zakasnila u okolini Zrenjanina. Ponegde se vlasnicima ne isplati ni da ubiraju rod, jer neće nadoknaditi ni troškove kombajniranja. Suša je bila tako jaka da su je osetile i parcele koje se navodnjavaju.
"Koji su navodnjavali kukuruz imaju 500 do 1000 kila više kukuruza u navodnjavanju nego u suvom ratarenju. Gde navodnjavanje nije dalo efekat u soji, šećernoj repi pogotovo. Nisi smeo da je navodnjavaš pod tom temperaturom", kaže za RTS Radovan Bokić iz ZZ "Agroklek" u Kleku.
Ugrožena je i predstojeća jesenja setva uljane repice, pšenice i ječma. Poljoprivrednici će štedeti na repromaterijalu, jer nemaju novca, a posebno na mineralnim đubrivima.
"Ova godina je bila sa takvom proizvodnjom da je vegetacija skraćena, da nije bilo padavina, da je hranljivih materija ostalo u zemljištu. Radimo analize, gledaćemo da to minimalizujemo. Gde mora tu ćemo baciti i da se ta proizvodnja obavi bez nekog velikog ulaganja", kaže Vojislav Mrkšić iz ZZ "Mrkšićevi salaši" u Srpskom Itebeju.
Najčešći prinosi su ispod četiri tone po hektaru kukuruza ili manje od tonu i po suncokreta čime se ne pokrivaju osnovni troškovi proizvodnje.
"Doće taj oktobar mesec kada će imati valute u bankama, kada će imati valute kod nas, kada će imati valute kod dobavljača kao i mi. Šta onda? Mislimo da su ispunjeni uslovi za proglašenje na pojedinim područjima elementarne nepogode ne na svim. Nije ista situacija svagde. Međutim ovde kod nas je zaista katastrofalno", kaže Miloš Vuković iz ZZ „Zadrugar" u Baču.
"Nekome ko razmišlja jedan korak unapred će pasti na pamet, uvešćemo tu hranu. Šta će biti ako se ponovi 2008. Kada je trideset država zabranilo izvoz hrane zbog ekonomske krize", navodi za RTS Jelena Nestorov, predsednica Zadružnog saveza Vojvodine.
Zadružni savez Vojvodine je ponovio raniji zahtev da se reprogramiraju kreditne obaveze poljoprivrednicima, a da se iz ovih mera ne izostave zadruge, kao što se događalo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.