Bogataši hrle ka Evropi
Mađarska, Grčka i Italija imaju najbolje programe Zlatne vize u Evropi, pokazali su nalazi finansijske savetodavne firme Aron Capital.
Prema toj analizi, kada je reč o evropskim programima kroz investicije, ove tri zemlje su najtraženiji izbori među stranim državljanima, izveštava Shengen.News.
Armand Arton, četrdesetsedmogodišnji predsednik Arton Capitala, izjavio je za Business Insider da se među prvih pet najboljih programa Zlatnih viza na svetu nalaze Mađarska, Grčka, Italija, Ujedinjeni Arapski Emirati, kao i Antigva i Barbuda.
"Tokom pandemije kovida 19, mnogi američki investitori nisu mogli da uđu u Evropu, pa sada traže programe boravka u evropskim zemljama. Nakon izbora u Francuskoj i Velikoj Britaniji, takođe možemo primetiti milione u tim zemljama koji traže da se presele", rekao je Arton.
Programi Zlatnih viza omogućavaju strancima da steknu boravak u zemljama koje nude ovakve programe u zamenu za finansijske investicije i ispunjavanje potrebnih uslova. Ipak, ovakvi programi su često na meti kritika zbog poslova povezanih sa pranjem novca i korupcijom, ali se uprkos tome i dalje nude u nekoliko evropskih zemalja iako EU poziva da ih te države što pre ukinu.
Mađarska je pokrenula svoj program Zlatne vize 2013. godine koji je ubrzo privukao veliki broj stranih investitora, čime je postao jedan od najomiljenijih ovakvih programa u Evropi.
Program je ukinut 2017. godine, međutim vlada Mađarske je odlučila da ga ponovo pokrene 1. jula ove godine, a sada je poznat i kao Program gostujućih investitora (GIP).
Jedan od razloga zbog kojih je program Zlatne vize Mađarske privukao sve veće interesovanje bogatih stranih državljana je i to što zemlja nudi opciju ulaganja u nekretnine, što je u zemljama poput Portugala i Španije ukinuto kao deo napora da se reši stambena kriza.
Od svog pokretanja u januaru 2013. godine do 31. marta 2017, program Zlatne vize je doneo ukupno 1,4 milijarde evra Mađarskoj.
Grčka je takođe poznata po svom programu Zlatne vize. Međutim, u pokušaju da se reši stambena kriza, program Zlatne vize u Grčkoj je podlegao promenama koje su stupile na snagu 1. septembra ove godine.
Jedna od promena je povećanje minimalnog iznosa potrebnog za investicije izvršene kroz ovaj program.
Najavljujući nove promene, grčki premijer Kirjakos Micotakis je rekao da će u nekim delovima zemlje, kao što su Mikonos, Santorini i Solun, minimalni iznos potrebnih ulaganja za Zlatnu vizu dostići 800.000 evra.
Nedavno je premijer Grčke takođe najavio da će Zlatne vize sada biti dodeljivane i preduzetnicima, što znači da će stranci moći da dobiju petogodišnju dozvolu za boravak u zemlji kroz ulaganje od 250.000 evra u startape u zemlji.
Program Zlatne vize Italije, poznat kao Investitorska viza za Italiju, takođe je poznat među stranim državljanima koji planiraju da steknu boravak u evropskim zemljama kroz ovaj program.
Bogatiji strani državljani mogu da koriste ovaj program izborom nekoliko ponuđenih opcija ulaganja, među kojima su ulaganje od 2 miliona evra u državne obveznice, 500.000 evra u korporativne obveznice ili akcije ili najmanje 250.000 evra u inovativne startape.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.