Srbiji nedostaje više od 100.000 radnika: UNA istražuje mogu li stranci da nadomeste taj deficit

Kada su u pitanju obrazovni smerovi saobraćaja, u toku je hiperprodukcija saobraćajnih inženjera, a to tržište je u deficitu sa vozačima

Autor: Lena Sladojević
12.04.2025. 20:45
  • Podeli:

Srbiji u ovom momentu nedostaje 125.000 radnika, a najveća potražnja je u sektoru prerađivačke industrije, komunikacija, građevine i saobraćaja. I dok se u školama trenutno obrazuje osam i po puta više kuvara nego što ih je potrebno na tržištu rada, najmanje učenika opredeljuje se za smerove armirača, tesara, molera. Zato i ne čude predviđanja da će se potražnja za novom radnom snagom povećati i da će već sledeće godine biti potrebno 144.000 radnika.

Najnovija Studija tržišta rada koju je sproveo UNDP u Srbiji pokazuje da mlađe generacije sve više biraju visokotehnološke i digitalne profesije, dok interesovanje za klasične zanatske i industrijske poslove opada, što dodatno otežava popunjavanje radnih mesta u tim oblastima.

"Mi imamo vrlo ovako neke zapanjujuće podatke, u ovom trenutku recimo u sektoru ugostiteljstva 60 odsto učenika koji pohađaju škole trećeg stepena obrazovanja, upravo pohađa smerove za kuvare. Mi u ovom trenutku školujemo 8,5 puta više kuvara, nego što je potrebno domaćem tržištu rada, a sa druge strane imamo ogromnu potražnju u sektoru građevinarstva", kaže programska analitičarka Programa Ujedinjenih nacija za razvoj Jelena Marić Luković.

Kada su u pitanju obrazovni smerovi saobraćaja, u toku je hiperprodukcija saobraćajnih inženjera, a to tržište je u deficitu sa vozačima. Kako objašnjava Marić Luković, ti izazovi se trenutno i delimično prevazilaze angažovanjem strane radne snage.

"U ovom trenutku postoji povoljna situacija da je uspostavljena procedura za angažovanje strane radne snage. Strana radna snaga će moći i nekoj meri da nadoknadi deficite o kojima pričamo. Svakako je važno sagledati činjenicu da na domaćem tržištu rada moramo svoje obrazovne profile prilagoditi prema sistemu obrazovanja i potrebama tržišta", ističe Marić Luković.

Trenutno nam strani radnici dolaze iz Pakistana, Indije, Burundija, Turske, Albanije i mnogih drugih zemalja.

"Zarade rastu, i to je vrlo važan pokazatelj, imamo podatak da je nominalna zarada porasla u proteklih 10 godina, preko 56 odsto, a njeno realno povećanje je 15,7 odsto, ali pored zarade koja nije još dostigla taj nivo, da nam inostrane kompanije i tržište, predstavljaju dodatnu konkurenciju", objašnjava Marić Luković.

Ističe da je dostojanstvo na radu vrlo bitna kategorija kojoj moramo više da se posvetimo kao društvo - ukoliko želimo da zadržimo radnu snagu u državi. Tu spada poštovanje radnog vremena, prava zaposlenih, prava na godišnji odmor - odnosno sve ono što je navedeno u Zakonu o radu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()