Stagnacija nemačke ekonomije sprečava rast plata

Sindikat IG Metal traži povećanje plata od sedam odsto, što uz aktuelnu nemačku inflaciju znači da bi zarade bile realno povećane od pet odsto

06.10.2024. 16:38
  • Podeli:
nemačka privreda ekonomija shutterstock-661e4c79c24f7.webp Foto: Shutterstock

Ekonomska stagnacije Nemačke sprečava visok rast zarada u kolektivnim ugovorima, saopštio je predsednik Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena, Klemens Fust.

On se osvrnuo na aktuelne pregovore sindikata radnika u metaloprerađivačkoj industriji i naveo da ne treba očekivati rast zarada koji značajno prevazilazi porast inflacije.

"Nemačka ekonomija trenutno slabi, a ni metalska industrija nije izuzetak", rekao je Fust.

Sindikat IG Metal traži povećanje plata od sedam odsto, što uz aktuelnu nemačku inflaciju ispod dva odsto znači da bi zarade bile realno povećane od pet odsto, navodi se u saopštenju predsednika IFO.

Fust smatra da bi visoke plate mogle da ugroze privlačnost Nemačke kao biznis lokacije.

"Često se navodi da ugovori sa visokim platama stimulišu potražnju, ali to se dešava samo ako zaposleni troše više novca. To se trenutno ne dešava, pošto ljudi više štede za teška vremena zbog ekonomske neizvesnosti", kazao je Fust.

Nemačka, najveća privreda Evrope, mogla bi i ovu godinu da završi ekonomskim padom, s obzirom na to da su vodeći nemački ekonomski instituti smanjili svoje zajedničke prognoze i sada smatraju da bi tamošnja privreda na kraju ove godine mogla da padne 0,1 odsto.

Eksperti očekuju slab oporavak Nemačke u narednoj godini uz rast od 0,8 odsto i ubrzanje na 1,3 odsto u 2026. godini navodi se u izveštaju koji je objavljen 26. septembra.

Ekonomija u Nemačkoj stagnira više od dve godine. Sledeće godine će verovatno doći do sporog oporavka, ali ekonomski rast se u doglednoj budućnosti neće vratiti na nivo pre pandemije virusa korona, navodi se u izveštaju, prenosi RTCG.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()