Čini se da se nazire slamka spasa
Ukoliko razmišljate o kupovini stana ili iznajmljivanju, a brinu vas malverzacije, imajte u vidu da je osnovana Radna grupa za borbu protiv korupcije na tržištu nepokretnosti.
Cilj je da se obezbedi pravednije, transparentnije i odgovornije okruženje za sve učesnike na tržištu nepokretnosti.
Kirija ili rata za stan?
S početka jeseni sat brže otkucava onima koji traže krov nad glavom, naročito kada se sete da je tržište nekretnina poremećeno zbog korupcije, ali i krize u Ukrajini.
Međutim, čini se da se nazire slamka spasa.
"Ono što se u datom trenutku izdavalo, na početku godine za 500 evra, skočila na 800, sad je cena vraćena na nekih 600 evra. Razlika u odnosu na onu od prošlogodišnju, početnu, oko 20% više, ali je 20 % niže u odnosu na rusko vreme, tako da možemo da kažemo da se donekle unormalilo", kaže stručnjak za nekretnine Milić Đoković.
Cene najma i stanova sada nisu visoke zbog ruskih platiša, već zbog inflacije.
Kamatne stope skaču, što u prevodu znači: za kredit od 30.000 evra, uz rok otplate na 30 godina, rata je povećana za oko 65 evra. Za kredit od 50.000 evra povećanje je 110 evra, a za 80.000 evra čak 170 evra. Zato se i građani i privreda sve manje zadužuju kod banaka.
"Sada je taj deo ciklusa prosto kada dolazi do jedne stagnacije i prosto, tako i brojke pokazuju 30% je manje prometa ove godine nego prošle. Sa padom klijenata banke će doći do toga kada će biti neisplativo poslovati i očekuje se da tek tada krene da se radi na tome da kamatne stope pojeftine", kaže urednik portala "Kamatica" Dušan Uzelac.
Skok kamatnih stopa poremetio je mnoge.
U Srbiji je oko 150.000 prezaduženih građana, koji su pred ličnim bankrotom, samo što taj institut kod nas ne postoji.
Iz "Kamatice" naglašavaju da bi postojanje ličnog bankrota navelo banke da postupaju savesnije.
"Kada bi to postojalo, svaka bi banka bila odgovorna i štitia bi klijente, ne zbog klijenta, nego zbog nje same i izloženosti novca. To je ono što verujem da bi iznivelisalo tržište da banka brine i razume, a ne kao trgovac: kupi, prodaj i pravi situaciju koja je bezizlazna za građane koji su prezaduženi", ističe Uzelac.
A da ne biste razmatrali da li ste kandidat za "lični bankrot" stručnjaci savetuju: Sačekajte sa kupovinom nekretnine još koji mesec, ako podižete kredit - očekuje se da uslovi budu povoljniji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.