Praznik koji turistički vodiči obeležavaju gotovo tri decenije i ove godine obeležilo je besplatno upoznavanje sa znamenitostima
Da li ste znali da mozaik na kupoli u Hramu Svetog Save sadrži više od 50 miliona komadića i da je na njemu radilo oko 600 radnika, da je kneginja Ljubica pored svoje hrabrosti, bila poznata i po tome što je ubila ljubavnicu svog supruga kneza Miloša i da je knez Mihailo cela tri dana pre atentata bio veren rođakom Katarinom Konstantinović?
Sve to, a i mnogo više, čuli su posetioci na besplatnim turističkim turama, koje su održane povodom Dana turističkih vodiča.
Praznik koji turistički vodiči obeležavaju gotovo tri decenije i ove godine obeležilo je besplatno upoznavanje sa znamenitostima, ali ovoga puta u obilasku glavnog grada nisu uživali samo turisti.
"Iako živim ovde, mislim da većina nas više zna kada ode negde o turizmu, nego o svom sopstvenom gradu. Prolazimo i pored spomenika i pored kulturnih dogodovština i ne pogledamo ih, ne osvrnemo se", kaže posetiteljka Zorica.
Složili bi se mnogi, zato i ne čudi da su se za početak ture vodiči odlučili za građevinu koja se vidi sa visokih zgrada iz gotovo svakog dela grada.
"Počeli smo sa vračarskim platoom, jer je ovde praktično u 18. veku bio kraj Beograda. Dole nizbrdo oko Južnog bulevara, tu imamo Narodnu biblioteku, Karađorđev park sa ostacima naših ustanika", ističe Bojana Banković iz Udruženja turističkih vodiča Srbije.
Kada smo obišli 81 metar visok, pravoslavni hram, park koji je 1806. godine dobio prvu sadnicu i spomenik Karađorđu težak dve tone, uputili smo se ka novoj lokaciji - konaku kneginje Ljubice, gde nas je čekala nova tura posvećena srpskim vladarkama i pretendentkinjama.
"Priča kneginje Ljubice je neobična i interesantna, jedna žena koja se sa jedne strane potpuno pokoravala mužu, a sa druge strane dizala bune protiv njega i bila njegov protivnik. O Sari Karađorđević koja nije postala kneginja, a otac Miša Anastasijević je gradio palatu za kneževski dvor i zahvaljujući tome što ona nije postala kneginja, Beogradski univerzitet postao je bogatiji za jednu takvu zgradu", ispričala je za UNU i posetiocima ture turistički vodič Zorica Arsić.
Vodiči znaju mnogo, pa zato i ne čudi što su im mlađe generacije dale nadimak hodajući Gugl. Ali, kako u vreme kada su oni pohađali školu Gugl nije postojao, vodiči su svoje znanje mahom crpeli iz biblioteka, ali i na posebnim kursevima.
"Ovo je posao koji zahteva izuzetnu psihičku pripremljenost, jer vi nikad ne znate da li neko ko je krenuo na turu sa vama ima problem kod kuće, na poslu. Zatim, polažete bar jedan strani jezik, jer se očekuje da ćete raditi i sa strancima, i onda posle toga polažete stručni ispit koji organizuje svake godine resorno ministarstvo", objašnjava Banković.
Iako se čini kao jedan od najlepših poslova, svaki vodič je morao da prođe kroz posebnu obuku, ili ne baš svaki.
"Vi od turističkih vodiča, koji su ilegalni, često nisu čak ni naši državljani, možete da čujete da su Kalemegdan gradili Turci, možete da čujete da su Terazije dobile ime po Mariji Tereziji, ili da je spomenik knezu Mihailu spomenik Josipu Brozu Titu", naglašava problematiku Banković.
Dan vodiča ove godine ima humanitarni karakter, a prikupljeni novac koristiće se za lečenje njihovog kolege Dragana Subotića. Ture se pored Beograda, održavaju u Novom Sadu i Nišu, a za sve koji danas nisu stigli da prošetaju gradom, drugu priliku imaće već za vikend.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.