Između ostalog, putnici koji žele da provere status svog aranžmana, mogu to da urade na sajtu Ministarstva turizma i omladine
Godišnji odmor i želju da se najzad opustimo na omiljenim destinacijama, mogu da pokvare pogrešni potezi turističkih agencija, pa čak i prevare. Mi smo proveravali kako da se sačuvate od prevara i šta možete da uradite kada vas obmane turistička agencija.
Da vam putovanje iz snova ne bi postalo noćna mora, neophodno je da vodite računa već na razgovoru u turističkoj agenciji. Sve ono što je usmeno ugovoreno, mora da bude i u ugovoru napisano.
„Ono što je usmeno obećano, ne proizvodi nikakva pravna dejstva - dakle mora biti u ugovoru. Kada se dobije priznanica postoji još jedan dokument koji je jako važan i koji upravo služi za to da ne bi bili prevareni, a to se upravo zove garancija putovanja koju svaka agencija mora da izda onog trenutka kada napravi ugovor o putovanju“, kaže direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić.
Putnici koji žele da provere status svog aranžmana mogu to da urade na sajtu Ministarstva turizma i omladine. Na garanciji putovanja koju dobijete u turističkoj agenciji, na vrhu stoji napisan jedinstveni JID broj.
„Kada ukuca taj broj na pretraživač njemu izađu kompletno podaci o uplati njegovog aranžmana putnik može da bude siguran da je on u sistemu i u slučaju recimo da bude prevaren ili mu turistička organizacija zatvori svoja vrata, da će prosto u garanciji svojih putovanja da će ostvariti svoje pravo i dobiti novac nazad od onoga ko je izdao tu garanciju“, ističe Seničić.
Među mnogobrojnim prevarnim turistima je i Adriana Farkaš iz Novog Sada.
„Neke dve nedelje pred put, 15 dana pred aranžman, nama stiže SMS poruka u kojoj je pisalo da je agencija City travel doživela finansijsku propast i da od agencije nema više ništa, ali isto tako ni od našeg putovanja. Prvo smo mislili da je neka šala u pitanju jer mi u tom momentu treba da putujemo sa dvoje male dece od nepune dve godine“, objašnjava Farkaš.
Porodica Farkaš je ipak otišla na putovanje, tako što su isto putovanje ponovo platili. Njihovu sudbinu podelilo je oko 200 putnika. Svi oni su udruženo potražili pravdu na sudu. Adriana savetuje sve koji planiraju putovanje da budu posebno obazrivi.
„Ono što bih svakako dala kao savet jeste da provere da li je agencija članica YUTE, da li je prosto proverena agencija, da li radi dobro, da provere agenciju na sve moguće načine koje imaju, da pogledaju recenzije na Goglu, to je osnovno sredstvo koje koristimo kada nas nešto zanima, a ono što je bitno ne tražimo“.
U YUTI upozoravaju sve putnike na još jedan znak potencijalne prevare. U pitanju su primetno jeftinije ponude, kakve ovih dana često viđamo na društvenim mrežama. Kako kažu, cena može da bude povoljnija u odnosu na druge turističke agencije samo 10 odsto.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.