Ministar je najavio da će uskoro sistem zajedničke naplate putarine biti uspostavljen i sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom i Grčkom
Integrisani sistem naplate putarine sa Severnom Makedonijom funkcioniše odlično, izjavio je danas ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, najavljujući da će uskoro isti sistem biti uspostavljen i sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom i Grčkom.
Vesić je objasnio da prekonfiguracija "taga" podrazumeva prelazak na "postpejd" sistem plaćanja, odnosno umesto da građani uplaćuju novac na "tag", što je i dalje moguće i važi samo za Srbiju, potrebno je da ga vežu za platnu karticu.
"To traje pet minuta. Sa takvim 'tagom' možete da prođete kroz svih devet naplatnih rampi u Severnoj Makedoniji. Ako već imate novac na 'tagu', on će biti vraćen na račun", rekao je Vesić gostujući na TV Hepi i podsetio da je za sve one koji nisu prekonfigurisali 'tag', a krenuli su na put, postavljen šalter "Puteva Srbije", na poslednjoj naplatnoj stanici u Srbiji, u Preševu.
Dodao je da se prekofinguracija vrši na 25 mesta u Putevima Srbije, Pošti i AMSS kao i na naplatnoj stanici Preševo.
"Dnevno izvršimo prekonfiguraciju oko hiljadu tagova i prodamo još toliko novih od kako smo pustili sistem integrisane naplate u rad", rekao je Vesić. Najavio je da će uskoro sistem zajedničke naplate putarine biti uspostavljen i sa Hrvatskom, BiH i Grčkom.
"Sa Hrvatskom smo, po tom pitanju, daleko odmakli, kao i sa BiH, a uskoro ću o tome razgovarati i sa mojim grčkim kolegom", rekao je ministar.
Vesić je izrazio zadovoljstvo što je izveštaj o radu Ministarstva pre par dana jednoglasno usvojen na sednici skupštinskog odbora, jer to znači da i pored predloga i kritika, poslanici ipak primećuju veliki napor i rezultate, budući da Ministarstvo koje vodi, kako kaže, nije političko, već infrastruktura pripada svim građanima.
"Moj resor je usmeren na povezivanje ljudi i zato i razvijam dobre odnose sa kolegama ministrima", rekao je Vesić i dodao da i dobri lični odnosi doprinose lakšem rešavanju problema i unapređenju saradnje.
U tom smislu, napomenuo je da u proteklom periodu povećan broj dozvola za kamiondžije iz Srbije u brojnim zemljama – u Nemačkoj i Italiji za po 11.000, za 50 odsto u Španiji, udvostručen broj je u Mađarskoj...
"Oko 30.000 novih dozvola smo dobili za naše prevoznike, a to znači novi posao za ljude, da mogu više da rade", rekao je Vesić.
Neveo je i da će Srbija i BiH, prvi put posle Dejtona, zajednički aplicirati pred EU za zajednički projekat – obnovu pruge Beograd – Sarajevo. Dodao je da će Srbija i sa Severnom Makedonijom zajednički tražiti sredstva od Unije za povezivanje brzom prugom od Niša preko Preševa do Skoplja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.