Od početka godine izdato je više od 17 hiljada radnih dozvola za strance
Za volanom autobusa, iza kase u prodavnici, na gradilištu... To su samo neka od radnih mesta gde ste u poslednjih godinu dana mogli da primetite više zaposlenih stranaca.
Od prvog februara ove godine preko Portala za strance izdato više od 34 hiljade dozvola za boravak i rad zbog čega smo proveravali utiče li uvoz radnika u Srbiju na domaću radnu snagu?
Od početka godine izdato je više od 17 hiljada radnih dozvola za strance. Najviše je državljana iz Ruske Federacije, Kine, Turske, Indije, Nepala, Šri Lanke koji su Srbiju izabrali za novi dom i poslovnu priliku.
Najčešće strana radna snaga dolazi u ugostiteljstvo i građevinu. I to su najčešće ugostiteljski radnici koji se bave poslovima sobari, sobarice, pomoćni radnici u kuhinji, radnici u kuhinji, dok je u građevini nešto širi spektar od bazičnih građevinskih poslova, pomoćnih radnika u građevini, do gipsara, molera, keramičara, stolara i slično...
Zbog stranaca, za nas nema posla, najčešći je komentar građana Srbije. Iz Nacionalne službe za zapošljavanje objašnjavaju da postoji čitav proces pre same odluke, a sistem prednost daje državljanima Srbije.
"Pre nego što strana radna snaga uopšte dođe u Srbiju radi se test tržišta radne snage, gde se prvo proverava da li postoje radnici u Srbiji koji su voljni da rade taj posao, pa tek onda kada mi iz naše baze ne možemo da nađemo tim delatnostima i tim poslovima ljude, tek onda se poseže za stranom radnom snagom", objašnjava za UNU direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Milan Bosnić.
Da ne postoji osoba u Srbiji koja je nezaposlena na istom radnom mestu jedan je od uslova za izdavanje radne dozvole. Za 10 godina, naši državljani udaljili su se od fizički intenzivnih poslova, što je napravilo potrebu za novom radnom snagom.
"Ono što je bitna stvar, da se naša država sada nalazi u situaciji gde su se nalazile najrazvijenije ekonomije Evrope, pre nas. Da naš dalji privredni rast i rast BDP-a ne može da isprati domaća radna snaga, tako da smo mi sada u situaciji da je potrebno da ono što ne možemo da zadovoljimo sa domaćom radnom snagom, da uvozimo iz drugih zemalja", ističe Bosnić.
Nama ostaje da im pokažemo ono u čemu smo mi najbolji - da budemo dobri domaćini i da se ponašamo onako kako bismo mi voleli da se ponašaju građani zemlje domaćina prema nama.
I zato, sledeći put kada vozač autobusa ne zna kuda da krene zbog zatvorene ulice, ili promene režima kretanja, vi mu pomozite i pokažite put da se lakše snađe.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.