Bez ovog papira ne planirajte put u Severnu Makedoniju
Ako ste među onima koji planiraju da se brčkaju u moru i to grčkom, onda ćete, u slučaju da putujete preko Severne Makedonije, imati još jedan trošak - zeleni karton. Njegova cena kod osiguravajućih kuća je 2.000 dinara. Ali, ako zaboravite da ga kupite, na granici će vas koštati 20 evra i važi samo sedam dana.
Proveravali smo - zašto je taj papir neophodan ako već posedujemo polisu osiguranja?
Za nekoliko nedelja Dragan Miljević planira da krene na more u Grčku. Zeleni karton ima od prošle godine, ali će mu on isteći pre putovanja, pa će morati da kupuje novi.
"Po mom mišljenju, ne znam ni koja je svrha zelenog katona. To je, kao, neko osiguranje u inostranstvu, ali, opet, mi imamo neko svoje osiguranje svi generalno, ko god putuje ima neko osiguranje koje kupuje preko AMSS ili drugih kuća koje osiguravaju vozila. Tako da meni ovo deluje kao otimačina novca", ističe Miljević.
Takav utisak, kaže, ima i zbog iskustva koje je pre četiri godine imao u Bosni i Hercegovini, dok je za tu zemlju još bio neophodan taj papir.
"Bio sam bez zelenog kartona, nisam znao da mi treba i morao sam da platim 26 evra za sedam dana da bih mogao da uđem u Bosnu na jedan dan turistički", dodaje Miljević.
Iako za zeleni karton plaćamo ovdašnjim siguravajućim kućama, problem je, zapravo, u zemaljama koje nisu pristupile Multilateralnom sporazumu. Severna Makedonija, kao jedna od njih, ima i dodatnu komplikaciju.
"Drugi razlog svakako je da su kod njih polisa autoodgovornosti, znači ona osnovna polisa koju svi kupujemo prilikom registracije vozila, i zeleni karton, su dva različita dokumenta. Autoodgovornost, odnosno polisa autoodgovornosti, pokriva teritoriju Makedonije, a drugi dokument - zeleni karton - pokriva sve ostale države", kaže Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije
Da bi se to promenilo potrebno je da Severna Makedonija izmeni nekoliko zakona, a za sada nema naznaka da će se to skoro desiti. Sa druge strane, ni srpske osiguravajuće kuće ne planiraju da se odreknu modela da naplaćuju.
"Jedan je ovaj naš - ako vam je potreban zeleni karton, otiđite u vaše osigurajavaće društvo, platite, dobićete tu potvrdu. Drugi model je oni koji primenjuju Nemačka, Austrija ili Italija. Niko vas ne pita da li vam je zeleni karton potreban, već prilikom registracije i kupovine polise vama je već uračunata cena zelenog kartona koji dobijete", zaključuje Ćirić.
Ćirić objašnjava da bi taj drugi model podigao i cenu osiguranja prilikom registracije, a da je pitanje i koliko bi bilo pravično nekome naplatiti zeleni karton, a da on ne namerava bilo gde da putuje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.