Državni ili privatni posao? Sagovornici UNE kažu da je to svejedno ako poslodavac misli da je Bog

Radnici vrlo često trpe eksploatisanje, neravnopravnost i diskriminaciju, samo da bi zadržali svoje radno mesto

Autor: Andrea Radovanović
24.10.2024. 19:28
  • Podeli:

Šta je bolje - privatni ili državni posao? O toj temi diskutovalo se i u emisiji "Podne" na UNA televiziji. Naime, rad u državnom sektoru mnogi i dalje doživljavaju kao sigurniju i opušteniju opciju, za razliku od privatnog posla, koji je stresniji. A opet, biti u državnoj firmi vrlo često znači i raditi za manju platu u odnosu na onu koju nudi privatnik.

Za razliku od vremena bivše Jugoslavije, danas su odavno u manjini oni koji svoj radni dan počnu ranom zorom, a završe ga već u 14 ili 15 časova. Naprotiv, mnogima se posao ne završava onda kada napuste kancelariju. Zato, ako smo ranije i mogli da se složimo da je bolje raditi u državnoj firmi, iz današnje perspektive, odgovor je kompleksniji.

Dve strane medalje imaju i privatni i državni poslovi.

"Ono što je zajedničko i jednom i drugom sektoru odnosno zaposlenima u tim sektorima jeste kršenje radnih prava i jednih i drugih, nepoštovanje Zakona o radu i neadekvatna reakcija državnih institucija na to kršenje radnih prava", ističe predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić i dodala:

"To govore i razne međunarodne institucije, tako recimo po globalnom indeksu radnih prava, Srbija se nalazi na izuzetno niskom mestu".

I privatnim i državnim firmama najviše se zamera to što poslodavci vrlo često angažuju svoje zaposlene i van radnog vremena, zbog čega gde god da radite imate utisak da ste stalno na poslu.

Radnici vrlo često trpe eksploatisanje, neravnopravnost i diskriminaciju, samo da bi zadržali svoje radno mesto.

"Mi ovde u Beogradu i Novom Sadu možda i nismo svesni kakve se stvari dešavaju u nekim manjim gradovima u unutrašnjosti. Od toga da neko očekuje da si 24 sata dostupan i to bukvalno od nekih, da kažem, vladinih tela i javnih preduzeća, do privatnih kompanija gde taj neki vlasnik misli da je Bog koji gospodari životom i smrti", ističe za UNU direktor „Color press group“ Robert Čoban.

Najveći broj stranih kompanija koji posluje u Srbiji definisao je, svojim internim pravilnicima, principe fer i korektnog odnosa prema zaposlenima, dok u domaćim firmama to vrlo često zavisi od senzibiliteta vlasnika, saglasni su sagovornici UNE. Zbog toga, poručuju, da je danas, od toga gde radite, mnogo važnije kako vas tamo tretiraju. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()