Naći prvi posao nikome nije lako, a u slučaju osoba sa invaliditetom situacija je naročito teška
Naći prvi posao nikome nije lako, jer poslodavci od kandidata najčešće traže bar neko iskustvo. U slučaju osoba sa invaliditetom situacija je još teža, pa je njihovo zapošljavanje bilo gotovo "nemoguća misija". Na sreću, to je delimično promenio projekat "Posao po meri".
Otkako je završila fakultet i postala profesor srpskog jezika i književnosti Dragana Došić pokušavala je da nađe posao. Iskustvo nije imala, pa nije uspevala ni da nađe posao u struci. Dodatnu poteškoću predstavljalo joj je to što su poslodavci imali predrasudu jer je Dragana slabovida.
"Previše je, zapravo, prilika na tržištu rada, samim tim i kandidata i jako teško osobi sa invaliditetom da se na adekvatan način izdvoji, s obzirom da nisu svi sa nekim visokim školskim obrazovanjem iza sebe ili sa nekim velikim radnim iskustvom", kaže Došić.
Brzo je, međutim, shvatila da bi joj koristilo da pohađa radionice koje nudi Forum mladih sa invaliditetom. Završila je obuku iz digitalnog marketinga, potom bila na praksi na Fakultetu za medije i komunikacije, gde je, na kraju, i dobila posao.
"Jednostavno su prepoznali moj potencijal, trud i zalaganje, a otvorila se u tom momentu pozicija koordinatorke departmana za digitalne umetnosti. Otišla sam na razgovor, ostavila sam dobar utisak i prosto sve je ostalo nekim svojim tokom", navodi Dragana.
Zbog problema sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, Forum radi na jačanju njihovih osobina i potencijala kako bi lakše došli do zaposlenja.
"Na tim radionicama obrađuju se neke teme koje su vrlo važne, recimo veštine koje, pored stručnih veština, stavlja se akcenat na lične kompetencije... Tu je isto odnos prema samopouzdanju, slika o sebi, znači sve ono što utiče na osobu sa invaliditetom da se oseća prijatno i komotno u svojoj ulozi", ističe Tanja Radović Krstić, programska menadžerka Foruma mladih sa invaliditetom.
Osim Beograda, radionice postoje u Novom Sadu, Nišu, Valjevu, Subotici i Zrenjaninu. A da obuke nisu potrebne samo osobama sa invaliditetom, pokazuje i to što Forum radi i sa poslodavcima.
"Oni su često zbunjeni koji su to poslovi koje bi mogle da obavljaju osobe. Manjak informacija je problem i kada prolaze kroz treninge koje Forum drži, onda dolazi do promene svesti. Zapravo se uočavaju prostor i mogućnosti, da nekada nije nužno da nešto bude fizički promenjeno, već samo promeniti radne zadatke", zaključila je Tanja Radović Krstić.
Pored toga što je dobila posao, Dragana je postala i ambasadorka projekta Osnaživanja mladih sa invaliditetom. Taj program traje već treću godinu, a donator je USAID.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.