Više od 70 odsto globalne radne snage ugroženo zbog klimatskih promena: Ovi poslovi su prvi na udaru

Od posledica prevelike vrućine tokom rada, svake godine umre skoro 19.000 ljudi

24.04.2024. 08:16
  • Podeli:
vrucina-pixabay Foto: Pixabay

Klimatske promene će verovatno doneti sigurnosne i zdravstvene rizike za više od 70 odsto radne snage širom sveta, prema izveštaju Ujedinjenih naroda.

Međunarodna organizacija rada (MOR) je u ponedeljak ocenila da preti „koktel opasnosti“. MOR, koja je deo UN-a, procenjuje da je 2,4 od 3,4 milijarde radnika u svetu već izloženo prekomernoj toploti u nekom trenutku tokom svog radnog vremena. Ovo posebno važi za ljude koji rade u poljoprivredi ili drugim poslovima na otvorenom.

Od posledica prevelike vrućine tokom rada, svake godine umre skoro 19.000 ljudi, navodi organizacija. Najveću opasnost predstavljaju vrućina i UV zračenja, prenela je DPA.

Problem je i rad tokom ekstremnih vremenskih prilika, na primer za ribare. Takođe, radnike hitne pomoći i timove za čišćenje nakon katastrofa. Ljudi koji rade na otvorenom takođe su sve više izloženi riziku od parazita koji se, zbog klimatskih promena, šire u većim područjima.

Veza klimatskih promena i određenih bolesti je već prepoznata. Na primer rak kože, kardiovaskularne ili respiratorne bolesti, kao i makularna degeneracija koja može dovesti do uništenja vida.

MOR je pohvalila Nemačku zbog propisa prema kojima poslodavci moraju osigurati zaštitnu odeću zbog rizika od UV zračenja. Osim toga, od 2015. neki oblici raka kože vode kao profesionalne bolesti.

"Jasno je da klimatske promene već izazivaju značajne dodatne zdravstvene rizike za radnike", rekla je Manal Azi iz MOR-a.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()