Sad može lakše da se diše: Srbija ispunila cilj protiv Crne Gore

Veoma važna pobeda Orlova

17.10.2023. 22:43
Fudbaleri Srbije-652ee60b08ad1.webp Foto: Vladimir Šporčić/Tanjug

U svom najvažnijem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj reprezentacija Srbije je uspela, protiv selekcije Crne Gore, da pobedi i uzme mnogo vredna tri boda. Orlovi su, pred svojim navijačima, koje su prvo nervirali, a potom obradovali, slavili fantastičnim golovima sa 3:1 (1:1).

Ostao je još jedan meč da Srbija odigra, još jedna partija od 90 i nešto minuta za tim Dragana Stojkovića, kako bi karta za Nemačku glasila na njihovo ime. Biće to u novembru, protiv Bugarske

Maksimalno motivisani Orlovi istrčali su pred svoju publiku - bodrilo ih je oko 30.000 ljudi na stadionu "Rajko Mitić". Važnost meča je bila svima jasna - samo ih pobeda ostavlja u sigurnoj trci ka Nemačkoj.

Posed lopte bio je na strani Srbije u većem delu prvog poluvremena. Diktirao je domaćin tempo igre, naročito posle rano datog gola - već u 9. minutu meča mrežu Crnogoraca je zatresao Aleksandar Mitrović, posle čega su pucali zagrljaji srpskih igrača i glasovi navijača sa tribina - 1:0. Bila je to mini solo akcija napadača Srbije, koji je primio loptu, protrčao nekoliko metara i svom snagom prodro kroz odbranu protivnika, pa silovitim šutom savaladao golmana Mijatovića pogodivši dalji ugao gola.

Imao je, u 26. minutu, odličnu šansu Andrija Živković, koga je sa desne strane pronašao Dušan Tadić, dodao mu loptu koju je igrač PAOK-a šutnuo sa 11 metara tik pored leve stative.

Prvi peh na meču imala je Crna Gora, u 30. minutu, kada se povredio Andrija Vukčević. Bol u levoj nozi, posle lekarske intervencije, nije mu dozvolio da nastavi utakmicu. Zamenio ga je Radunović.

"Stari" Jovetić utišao Marakanu

Sve je išlo na ruku Srbije do jedne kontre u 36. minutu. Priliku je Crna Goram maksimalno iskoristila - Marušić je na levoj strani ugledao "usamljenog" Stevana Jovetića, dodao mu loptu i ovaj je iskusno šutirao, savladavši Vanju Marinkovića Savića za izjednačenje - 1:1.

Gol Jovetića je bio jak vetar u leđa gostima koji su igrali smelije i otvorenije do kraja prvog poluvremena. Imao je i domaćin svoje akcije, ali bez realizacije...

Prvih 45 minuta, plus tri iz nadoknade vremena, nisu se svideli navijačima Srbije pa su svoj tim na odmor ispratili zvižducima.

U svlačionici Orlova mora da je bilo žučno i bučno. Izbodrili su se igrači Srbije na maksimum, jer su se na teren vratili ofanzivniji nego iakada. Pritisak je krenuo od prvog trenutka, a pre toga je selektor Dragan Stojković, odmah na početku drugog poluvremena, napravio dvostruku izmenu: izveo je Filipa Mladenovića i Ivana Ilića, uveo Sergeja Milinkovića Savića i Filip Kostić.

Crnogorci su se držali i tražili grešku domaćina, ali Orlovi ovog puta nisu grešili na putu do svog cilja - pobede i tri boda.

Strpljenje i upornost su se isplatili. Gol za novo vođstvo postigao je Aleksandar Mitrović. Sve su mu saigrači organizovali u fantastično organizovanoj akciji koja je krenula od Lukića, do Sergeja Milinkovića Savića, koji je pas dodao Dušanu Tadiću, a kapiten asistirao Mitroviću koji je zatresao mrežu Mijatovića. Od 74. minuta na semaforu je 2:1.

Nije prošlo ni tri minuta, a grešku Marušića kaznio je Dušan Tadić. Kapiten je hrabro šutnuo sa distance i zatresao mrežu protivnika - 77. minut Srbija - Crna Gora 3:1.

Nisu se domaćini mnogo radovali, izgrlili su se, nasmejali i nastavili rasterećeni, srećni i zadovoljni. Tako su i završili meč na centru terena, a neki od igrača pustili su i suzu radosnicu jer Nemačka je sve bliža i bliža.