Spuštena je zavesa na Svetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru, trijumfom Argentine nad Francuskom, u možda najboljem finalu u istoriji.
Dok je Mundijal trajao, malo ko je i dalje pominjao sve kontroverze koje su mu prethodile – optužbe na račun domaćina oko podmićivanja da bi organizaciju uopšte dobili, više od 200 milijardi potrošenih evra, kao i kršenja ljudskih prava hiljada radnika migranata bez kojih prvenstva verovatno ne bi ni bilo.
Na kraju, Katar je dobio globalnu pažnju koju je tražio i skupo platio, a pitanje je da li će se mrlje u organizaciji uopšte pamtiti.
Netom pri nego što će podići najvažniji pehar u karijeri, na Lea Mesija stavljen je crni bišt, tradicionalni plašt bogatih Katarana, da bi, kako je objašnjeno, prva arapska zemlja organizator Mundijala svetu pokazala bogatstvo kulture i izvornost njihovih vrednosti.
Scenario finala za domaćine je bio savršen, a problemi s ljudskim pravima u zemlji gotovo zaboravljeni, na njih je podsetio tek jedan australijski komičar obučen ispred stadiona kao severnokorejski vođa.
"Ako FIFA može održati turnir u autokratskoj zemlji poput Katara – Severna Koreja je sledeće logično rešenje. Ne bi bilo problema s radnom snagom jer se niko od radnika u Severnoj Koreji nikada ne žali. Takođe, kod nas nema ni LGBT osoba", kaže Howard X, imitator Kim Džong Una.
Malo ko nakon svega pamti da su na prvenstvu bile neprihvatljive kapetanske trake u duginim bojama, kao podrška LGBT osobama kojima u Kataru preti i zatvor, kao i kršenja ljudskim prava desetina hiljada migranata koji su gradili stadione i hotele, pri čemu je i sam organizator priznao da ih je više stotina pri tome umrlo. A mnogi do danas nisu primili teškom mukom zarađeni novac.
"Tih radnika nema malo, nego ih je previše. Reč je o hiljadama, čak i stotinama hiljada. Zato zahtevamo od predsednika FIFA-e da plati novac koji im se duguje", kaže Ramesar Nepal, izvršni direktor Udruženja za zaštitu ljudskih prava radnika.
Teško je poverovati da u zemlji koja je potrošila više od 200 milijardi evra na organizaciju radnici još nisu plaćeni. A iz FIFA-e, kojoj će od Mundijala ići 7 i po milijardi dolara prihoda, zamerke domaćinima mahom zanemaruju.
"Svako ima svoje probleme. Navijači samo žele da provedu 90 minuta ili 120 minuta s penalima, a da ne moraju razmišljati ni o čemu drugom. Samo uživati u malom trenutku zadovoljstva, radosti i emocija", tvrdi Đani Infatino, predsednik FIFA-e.
Nakon svega, Doha i njeni stadioni ostaju sablasno prazni, ali zato fudbalski moćnici punih džepova.
Navijačima ostaju uspomene s terena, a o problemima izvan njih i svakodnevnici u koju se Katar vraća malo ko će sutra razmišljati.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.