Potrebna suma, na godišnjem nivou, bez luksuza dođe do 200.000, rekla je srpska teniserka
Situacija u tenisu, naročito za igrače koji su slabije plasirani, nije sjajna i to nije nepoznata stvar. Međutim, o tome se glasno priča samo kada zagusti ili kada tu temu potegne Novak Đoković, odnosno "njegov" teniski sindikat - "Asocijacija profesionalnih teniskih igrača", koju je najbolji igrač sveta oformio za pomoć kolegama.
Dejana Radanović, srpska teniserka koja je 241. reket sveta, otkrila je kako slabije rangirane igračice svaku godinu završavaju u minusu.
"Ja sam prošle godine samo na jednom turniru bila u plusu, a odigrala sam ih 17, 18 i osvojila tri titule. I to na turniru u Skoplju. Ako je nagradni fond 40.000 dolara, pobednica osvaja otprilike deset odsto otprilike. I to zavisi, na turnirima gde su u žrebu 32 tenisačice to uglavnom bude deset odsto. Ako ih je 48, onda šampionka dobija i manje. Tada sam kao osvajač dobila 4.000 dolara i bila u plusu nakon plaćanja goriva, hotela i svega ostalog", počela je priču srpska teniserka za hrvatske "Sportske novosti".
Boravak u "crvenoj zoni" egzistencije nije prijatan.
"Stalno si u nekoj crvenoj zoni. Tenis je sport i fizički i mentalno, šah u pokretu. Toliko stvari ima, stalno si u crvenom da bi na kraju stalno bio u minusu. Onda bih ja pitala sebe, kao jedna glupa osoba: Toliko se iscrpljuješ da bi na kraju bila hiljade i hiljade evra u minusu?
Dodala Radanovićeva kako slabije rangirani teniseri jedva sastavljaju kraj s krajem.
"Jedan omot žica za rekete košta 100 evra. A tebi godišnje treba takvih deset. Dolazimo do avio karata, opreme, plaćanja hotela po turnirima. Za jedan normalan, prosečan život teniserke, da ne ideš u hotele od pet zvezdica, osim u Indiji, otprilike treba između 30 i 60, 70 hiljada evra. Kada platiš trenera, dvoranu, loptice, terene napolju, troškove na turnirima, torbe... Suma dođe do 200.000. Ja sam recimo prošlo leto stvarno imala sjajnu godinu, krenula sam s 1.000. mesta i došla do 250. što je stvarno super. I onda se vraćaš na to da dođeš do 250. mesta i opet si na gubitku.
Dejani je jedini sponzor u karijeri otac.
"Sponzori je za sada: tata. Da mi 100 evra za proteine, 50 evra za vitamine, za osnovne stvari koje su meni potrebne. To nije nikakvo bahaćenje, nego osnovne stvari koje ti kao sportista moraš da koristiš".
Ipak, ona se, uprkos svojoj situaciji, nije aktivno priključila Đokovićevoj PTPA organizaciji koja pokušava da popravi status slabije rangiranih igrača i igračica.
"Oni su uspeli u tome da se deo zarade, kod onih koji osvajaju turnire, smanjuje i daje nižerangiranim teniserima. Tu su oni koji su između 100. i 220., 230. mesta na listi, oni koji igraju kvalifikacije grend slema. Za one nižerangirane od toga se i dalje ništa nije promenilo", konstatuje Dejana Radanović, ali ipak pohvaljuje promene do koje su doveli dosaašnji napori PTPA:
"Pre pet godina, kada sam igrala grend slemove, dobijala sam 11.000 dolara, a danas kada izgubiš u 1. kolu kvalifikacija dobiješ 20.000", objasnila je do kraja situaciju Dejana Radanović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.