Otpad predstavlja veliku pretnju za Međunarodnu svemirsku stanicu i operativne satelite, od kojih su mnogi ključni za moderne sisteme na Zemlji, poput komunikacija i interneta
Danas govorimo o otpadu, ali ovoga puta reč je o otpadu u kosmosu, koji potencijalno može da bude opasan za satelite i svemirske stanice.
Američki start-up se nada da će pomoći u rešavanju sve većeg problema, pomoću sistema za praćenje delića, koji pokreće veštačka inteligencija i koji upozorava satelitske operatere pre sudara.
Novi sudari bi povećali količinu otpada, napravili materijalnu štetu, ali i poremetili rad uređaja bez kojih ljudi ne mogu da zamisle život, poput telefona i interneta. Iz kompanije 'Privateer', čiji je suosnivač Stiv Voznijak iz kompanije Epl, navode da praćenje i snimanje ogromne količine svemirskog smeća postaje sve važnije kako se sve više satelita stavlja u orbitu.
"Preko 6000 satelita koje je samo Starlink postavio tokom poslednjih pet godina trenutno rade u svemiru. Oni imaju nameru da dođu do broja od 40.000. To je pokušaj vizuelizacije sudara. Satelitski operateri će imati mogućnost da reaguju na vreme", kaže glavni direktor prihoda kompanije 'Privateer' Deklan Linč.
Privater-ova platforma, nazvana Vaifinder, već prati više od 35 hiljada objekata u orbiti. Taj broj uključuje samo predmete veće od 10 cm. Objekti manji od toga ne mogu da se posmataju sa Zemlje, što dovodi do procene da svemirskog otpada većeg od 1 mm ima oko 100 miliona.
"Ono što je zaista interesantno je da naša platforma prati oko 35.000 objekata. Mi sada možemo da predvidimo kako će se kretati delići u svemiru i gde će biti za 24, 48 i 72 sata. Veštačkoj inteligenciji je potrebno samo neokliko trenutaka za to, dok bi ljudima to oduzelo mnogo više vremena", dodaje Linč.
Svemirski otpad, koji se sastoji uglavnom od neispravnih satelita i istrošenih delova raketa, kruži oko Zemlje brzinom od 27 hiljada kilometara na sat. Otpad predstavlja veliku pretnju za Međunarodnu svemirsku stanicu i operativne satelite, od kojih su mnogi ključni za moderne sisteme na Zemlji, poput komunikacija i interneta. Linč navodi da vlade širom sveta treba više da se bave ovim problemom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.