U znatno izmenjenom izdanju, Winamp je i dalje je aplikacija za reprodukciju muzike, koji sada ima podršku za podkaste, radio i striming servise, ali...
Priča o Winampu je priča o razvoju i promenama načina na koji se sluša digitalna muzika. Winamp je u ranom periodu interneta, servisa za P2P skidanje muzike poput Napstera i prvih mp3 datoteka, bio sinonim za muzički plejer na računarima.
Sa vremenom su došle promene, pa je 1999. godine njegovu matičnu kompaniju, Nullsoft, preuzeo američki telekomunikacioni gigant AOL. Oni su 2013. godine nameravali da ugase Winamp, ali ga je od toga spasila belgijska kompanija Radionomy, preuzimanjem Winampa u poslednjem trenutku.
Nakon toga Radionomy je postao Llama Group, a klasični Winamp je i dalje ostao dostupan za preuzimanje. Prema njihovim podacima, trenutno ga u svetu i dalje – u tom istom obliku – koristi čak 83 miliona ljudi, piše Bug.
Sada je vreme za novu transformaciju, smatraju u Llama Group, pa su nakon mnogo najava, lansirali svoj novi proizvod – Winamp!
To kultno ime sada nosi muzički veb plejer, odnosno veb aplikacija koja objedinjuje slušanje digitalne muzike iz više izvora. Osim sopstvenih ekskluzivnih sadržaja postavljenih direktno na njihovoj platformi, kao i radio emisija ili podkasta, Winamp će uskoro ponuditi i povezivanje eksternih striming usluga, a doneće i mogućnost reprodukcije mp3 sadržaja iz lokalne biblioteke.
Reinkarnacija kultnog softvera iz devedesetih godina prošlog veka ima za cilj da postane centralno mesto za slušanje muzike, bez obzira na to odakle je preuzimali.
Ipak, neki fanovi su razočarani time što je ovde reč samo o "običnoj" veb aplikaciji, koja ima malo toga zajedničkog sa legendarnim softverom koga su dobro poznavali i obožavali.
Novi veb plejer može da se pronađe na sajtu Winampa, a mobilne aplikacije, navodno zasnovane na klasičnoj verziji Winampa, najavljene su za nešto kasniji datum ove godine. Međutim, onima koji i dalje ne mogu bez klasike, poslednja verzija starog desktop Winampa za Windows dostupna je na OVDE.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.