Zašto ne mogu svi građani Srbije da otvore nalog na Treds-u?

Meta je u četvrtak pokrenula novu mrežu i za nekoliko sati stekla milione korisnika širom planete

07.07.2023. 18:47
  • Podeli:
threads treds reuters-64a8351a980a3.webp Foto: Reuters

Neki od građana Evropske unije, pa ni pojedini Srbi, ne mogu da otvore nalog na novoj društvenoj mreži "Threads", koju je otvorila kompanija Meta.

Razlog tome je poreklo telefona. Aparati koji su kupljeni ili registrovani u EU još uvek ne mogu da pokrenu aplikaciju, a kako piše sajt Politiko to se dešava zbog zakonske regulative koja još uvek ne dozvoljava korišćenje Threads-a.

Ipak, očekuje se da ova mreža bude uskoro dostupna i na većini evropskog kontinenta.

Konkretno, radi se o novim pravilima konkurencije EU zbog koje Meta nije omogućila korišćenje ovog proizvoda sličnog Tviteru.

Meta je u četvrtak pokrenula novu mrežu i za nekoliko sati stekla milione korisnika širom Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Srbije kao i više od stotinu drugih zemalja van Evropske unije.

"Meta nije lansirala platformu u Evropskoj uniji zbog predstojeće regulatorne neizvesnosti", rekao je portparol Mete Polard Mete za "Politiko".

Strah Mete od zakona

U pitanju je strah Mete od Zakona o digitalnim tržištima (DMA) koji je dizajniran da spreči da se velika tehnologija nagomilava podacima, korisnicima i uslugama, nadjačavajući konkurente i postaje „prevelika da bi se brinula“, kako su proteklih godina upozoravali šefovi EU poput komesara za unutrašnje tržište Tjerija Bretona.

Ovaj zakon dogovoren je u martu 2022., uoči odluka Evropske komisije u septembru da odredi neke tehnološke gigante kao „čuvare kapija“ i podvrgne ih strogim zahtevima o tome kako upravljaju svojim uslugama od mart 2024. godine.

"Činjenica da Threads još uvek nije dostupan građanima EU pokazuje da regulativa funkcioniše. Nadam se da će se Meta pobrinuti da sva pravila budu pokrivena i poštovana pre nego što se otvori za građane Unije", rekla je danska poslanica socijaldemokrata Kristel Šaldemos koja je predvodila izradu Zakona o digitalnim uslugama (DSA).

"Bez sumnje, čim njihovi advokati kažu da je u redu, i oni će doći u Evropu", rekla je Dita Čaranzova, liberalna češka poslanica i potpredsednica Evropskog parlamenta.

Meta ima problema sa zakonom već godinama

Praksa Mete kombinovanja korisničkih podataka preko svojih usluga je ranije bila na udaru kritike u Evropi. U Nemačkoj je firma proglašena za tehnološku platformu „od najvećeg značaja“ prema nacionalnim pravilima konkurencije u maju 2022. godine, što ju je kasnije primoralo da odvoji svoje slušalice za virtuelnu stvarnost sa Fejsbuk prijava.

Meta ima niz problema zbog prikupljanja velikog broja podataka od korisnika. Tako je 2017. godine, Evropska komisija kaznila sa 110 miliona evra zbog „davanja netačnih ili obmanjujućih informacija“ kada je EU istraživala njeno preuzimanje platforme za razmenu poruka Voća 2014. godine. Osim te kazne Meta je platila preko dve milijrade dolara kazne.

„Činjenica da je servis Treds povezan sa Instagramom znači da postoji element deljenja podataka u tehnološkom gigantu koji je „čuvar kapije“ prema zakonu EU“, rekao je poslanik malteških socijaldemokrata Aleks Agijus Saliba, član unutrašnjeg tržišta parlamenta komitet.

U svetu u kojem se kreatori politike sve više fokusiraju na digitalno kreiranje pravila, obilje opreza nikada nije loša stvar. S druge strane velike kompanije nisu voljne da poštuju pravila kojim bi smanili priliv inače ogromnog broja informacija koje u krajnjem slučaju znače još veći profit.

Slična stvar se desila i nedavno kada je kompanija Gugl (Google) prošlog meseca, Google pokrenula Bard, svog rivala Čat GPT ali ne i za 27 zemalja Evropske unije.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()