Bahatost vozača najčešći uzrok saobraćajnih nesreća: Kakva zakonska rešenja predlaže policija

Za samo sedam dana otkriveno je oko 38.000 prekršaja

Autor: Zvonko Ninkov
13.08.2024. 19:26
  • Podeli:

Tema koja takođe ovih dana uznemiruje javnost je crni bilans sa naših puteva. Čak dvadeset ljudi stradalo je u Srbiji u udesima u nedelji iza nas, u kojoj je policija pojačano kontrolisala saobraćaj. Samo prethodnog vikenda u 11 saobraćajnih nezgodapoginulo je 13 osoba, među kojima i jedno dete. Tragičnoj statistici policija dodaje i podatak da je za samo sedam dana otkriveno oko 38.000 prekršaja.

Najveći broj prekršaja bilo je zbog prekoračenja brzine, blizu 27.300 vozača nije se obaziralo na te propise. Slede oni koji su seli za volan pod dejstvom alkohola, njih 836-estoro, dok je pod uticajem droge bilo 86 vozača. Ono što, ipak, najviše zabrinjava jesu oni koji pokazuju neverovatnu bahatost na drumu.

"Jedan od vozača je čak govorio da je njegov smisao života da pogine u saobraćajnoj nesreći. Taj vozač je, na žalost, odveo jednu porodicu u smrt. On je na svojim društvenim mrežama objavljivao da njegovi roditelji ne treba da plaču ako on pogine u saobraćajnoj nezgodi jer on je poginuo sa osmehom na licu. Trebamo govoriti o psihičkom životu tih vozača", kaže za UNU Zlatko Belencan, pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije.

Osim višestrukih prekoračenja brzina takvi vozači skloni su i prelaženju u suprotnu kolovoznu traku, što je, takođe, bio uzrok nekoliko nesreća zabeleženih prethodne nedelje.

"Negativni poeni, oduzimanje vozačke dozvole, pa čak i samog automobila, delovali su kao veoma stroge sankcije kada je reč o aktuelnom Zakonu o bezbednosti saobraćaja. U početku je zaista tako i bilo, kažu u policiji, pa je odmah posle donošenja tog zakona 2009, primetno opao prekršaja. Vremenom, međutim, kao da su vozači postali bahatiji i ne mare više i čak i kada ostanu bez dozvole i automobila", istiće Belencan.

Zbog toga policija planira da predloži još rigoroznija rešenja za novi Zakon i tako pokuša  trajno da eliminiše rizična ponašanja onih učesnika koji u tome istrajavaju.

"Mi sada imamo vozače koji imaju da su po tri puta slati na resocijalizaciju, odnosno rehabilitaciju u Agenciju. Kada govorimo o oduzetim vozilima... Ako vam kažem da od 210 njih 30 su povratnici, da im oduzimamo vozilo jednom, dvaput, pa nekima se desilo i triput, tako da njihov stav o bezbednosti saobraćaja je negativan. Oni su svesni da krše propise", dodaje Belencan.

Kako će izgledati izmene, još je rano da se priča, kaže Belencan, ali napominje da je oformljena radna grupa u kojoj su stručnjaci iz oblasti prava, medicine i bezbednosti saobraćaja i da se već razmatraju predlozi.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()