Ima stvari koje treba da uradite pre nego što sednete za volan i zaputite se ka moru, planini, jezeru...
Na putevima je i ovog vikenda pojačan saobraćaj. U piku sezone godišnjih odmora, uobičajene su gužve na graničnim prelazima. A ako planirate da već sutra budete u toj koloni, onda će vas sledeća priča sigurno zanimati. Evo šta sve treba da uradite pre nego što sednete za volan kako biste bezbedno stigli do željene destinacije.
Automobilom do mora kreću mnogi. A da bi beg od gradske žege prošao bez nepredviđenog kvara, najvažnije je da na put krenemo automobilom koji je ispravan. Iako svetla i brisače možete da proverite sami, za sve ostalo je najbolje otići kod majstora.
"Pred sam odlazak na put je najbitnije da proverimo pritisak u pneumaticima jer je to ono što nam je u direktnom kontaktu sa podlogom, proveriti obavezno sve tečnosti, ulje, rashladnu tečnost, da li imamo tečnost za vetrobrane, to su stvari koje su obavezne", kaže za UNU Filip Popović, menadžer auto servisa.
Obavezno je i da u svom automobilu imate protivpožarni aparat i prvu pomoć. Osim vozila, neophodno je da pripremite sebe za vožnju, dugu nekoliko stotina kilometara. Pre svega, da se odmorite.
"Taj koji kreće na put, na odmor, prethodnu noć je odspavao i probudio se odmoran. Ono što je važno je da se ne jede mnogo pred polazak na put jer tada proces koji se dešava u organizmu usporava reflekse, smanjuje mu pažnju i tako dalje i to može biti bitno za bezbedno upravljanje automobilom", rekao nam je Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta
Preporuka je dobro planirati putovanje - jer se neretko dešava da stvari krenu po zlu, pa dan pred polazak shvatite da auto koji vozite ne može da "pregazi" veću kilometražu.
"Ukoliko je redovno održavano vozilo, ne mora neki duži vremenski period pre samog puta da se obrati servisu. Ukoliko je slabije održavano vozilo, da se isplanira unapred nekih mesec, mesec i po dana pre, da bi sve moglo blagovremeno da se reši", naveo je Filip Popović.
Kada se već nađete na putu, onda ne zaboravite i na već poznate savete. Stručnjaci apeluju da je u dugim vožnjama potrebno redovno praviti pauze.
"Ne bi trebalo da voze duže od, recimo, dva ipo sata, bez pauze, ili, da kažem, od 200 do 300 kilometara na zgodnom mestu da stanu. Dovoljno je dva minuta da naprave pauzu, da protegnu noge i tako dalje", zaključio je Milan Vujanić.
Na kraju, ali ne i manje važno - nemojte sedati za volan dok ne proverite da li kod sebe imate sva potrebna dokumenta. Jer, šta god da se desi na putu, bez njih nećete moći ništa da uradite.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.